20. – 21. 10. 2016: ARKTIDA TEPLEJŠÍ NEŽ LIBEREC AJ.

22.10.2016 8:05 | Autor: redakce

 

Začněme čtvrtkem 20. října 2016:

Na jedné straně (Grónsko, Island a přilehlé vody Atlantiku) nižší tlak vzduchu, na té druhé (Britské ostrovy, Skandinávie, Nová Země a oceánské okolí) naproti tomu vyšší tlak vzduchu – protože jsme na severní polokouli (kde cyklóny tlačí vzduch proti směru hodinových ručiček, anticyklóny naopak), mezi těmito tlakovými poli došlo k formaci jihozápadního expresu. Tím je konkrétně myšleno to, že relativně teplý oceánský vzduch mající původ až někde mezi 40 až 50° s. š. (tj. hladina například Středozemí) doputoval až nad 80. severní rovnoběžku, jinak řečeno do Arktidy. Nejsevernější město na Zemi – špicberský Longyearbyen – je toho důkazem.

Budeme-li vycházet z tzv. mannheimských hodin, které pracují se 7. (8.) hodinou, 14. (15.) hodinou a 2krát s 21. (22.) hodinou (při letním času), zjistíme, že v Longyearbyenu byla čtvrteční průměrná teplota vzduchu rovna 8,1 °C. Na zdejší poměry je to rozhodně dost, například 20. červenec se zde v tomto ohledu prezentoval 7,9 °C a takový 20. červen jen 5,2 °C. Naše vlast, stejně tak i ty další, před pátkem žádné advekci tepla od dalekého jihozápadu nečelila, spíše naopak – arktický Longyearbyen přebyl leckterá nejen česká místa.

Liberec se ve čtvrtek dočkal v průměru 6,9 °C, byl tedy o 1,2 °C chladnější než metropole arktického Norska. Loni byla situace poněkud jiná, zatímco liberecká Tp činila 5,9 °C, ta longyearbyenská odpovídala -5,0 °C. Ano, je pravda, že dálný sever (Island, Špicberky, ruské arktické ostrovy apod.) momentálně zažívá nenormální počasí – týden od 13. října do 20. října 2016 tu byl s odchylkou povětšinou od +1 do +5 °C poněkud teplý. Ale zpět ke srovnávání.

Praha-Libuš ve čtvrtek ve smyslu Tp nabídla 8,5 °C, což je prakticky srovnatelné s Longyearbyenem. Dále například v Pardubicích se jednalo o 7,5 °C, v Plzni o 7,8 °C, v Ostravě-Mošnově hlavně díky dešti pouze o 6,7 °C, v Žilině z toho samého důvodu o 6,4 °C, v Bratislavě-Kolibě o 6,5 °C a namátkově ještě kupříkladu v Českých Budějovicích o 6,9 °C.

9,0 °C aneb čtvrteční Tmax v Longyearbyenu. Příkladem v ukrajinské přímořské Oděse po sobě 20. říjen 2016 zanechal nejvyšší denní teplotu 8,8 °C – oba kouty Evropy od sebe dělí bezmála 4 000 km.

A končeme pátkem 21. října 2016:

O poslední den předposledního říjnového pracovního týdne byl zjev teplotního vztahu mezi Longyearbyenem a některými lokalitami ve střední Evropě de facto identický jako o den dříve. V čase oběda (tj. kolem 12:00) bylo v Longyearbyenu 8,3 °C, o tisíce kilometrů jižněji to v totožný moment vypadalo zhruba takto:

Ústí nad Labem 5,8 °C, Doksany 8,0 °C, Ústí nad Orlicí 7,1 °C, Brno-Tuřany 5,8 °C, Prievidza 8,1 °C, Hurbanovo 8,3 °C, Lublaň 7,5 °C, Maribor 8,3 °C, Oděsa 7,6 °C…

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

What Is a Virtual Data Room For M&A Transactions?

M&A transactions require sharing large amounts of information with a...

What to Look For in the Best Online Antivirus

avastfreeantivirusdownload.com/what-is-avast-antitrack-premium-key The best online antivirus defends your laptop...

Advance Your Career With a Business Computing Degree

getboardroom.net/best-business-desktop-pc Business Computing is a degree designed to...


Choosing Your Data Room Software

When a business is looking for a secure place to...

Best Data Room Rating

When you purchase a data room, you want to make...

How to Conduct a Successful Remote Board Meeting

boardgreenroom.com/who-is-a-data-engineer The spread of the disease makes it...


How to Choose the Best Data Rooms for Startups

A virtual dataroom (VDR) can be used to share confidential...

How Media Marketing Can Help Your Business

marketingstuff.net/ Media marketing is a rapidly growing and...

Becoming a Business Leader

Many entrepreneurs strive to become business leaders. If you have...