Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
20. – 21. 10. 2016: ARKTIDA TEPLEJŠÍ NEŽ LIBEREC AJ.
22.10.2016 8:05 | Autor: redakce

Začněme čtvrtkem 20. října 2016:
Na jedné straně (Grónsko, Island a přilehlé vody Atlantiku) nižší tlak vzduchu, na té druhé (Britské ostrovy, Skandinávie, Nová Země a oceánské okolí) naproti tomu vyšší tlak vzduchu – protože jsme na severní polokouli (kde cyklóny tlačí vzduch proti směru hodinových ručiček, anticyklóny naopak), mezi těmito tlakovými poli došlo k formaci jihozápadního expresu. Tím je konkrétně myšleno to, že relativně teplý oceánský vzduch mající původ až někde mezi 40 až 50° s. š. (tj. hladina například Středozemí) doputoval až nad 80. severní rovnoběžku, jinak řečeno do Arktidy. Nejsevernější město na Zemi – špicberský Longyearbyen – je toho důkazem.
Budeme-li vycházet z tzv. mannheimských hodin, které pracují se 7. (8.) hodinou, 14. (15.) hodinou a 2krát s 21. (22.) hodinou (při letním času), zjistíme, že v Longyearbyenu byla čtvrteční průměrná teplota vzduchu rovna 8,1 °C. Na zdejší poměry je to rozhodně dost, například 20. červenec se zde v tomto ohledu prezentoval 7,9 °C a takový 20. červen jen 5,2 °C. Naše vlast, stejně tak i ty další, před pátkem žádné advekci tepla od dalekého jihozápadu nečelila, spíše naopak – arktický Longyearbyen přebyl leckterá nejen česká místa.
Liberec se ve čtvrtek dočkal v průměru 6,9 °C, byl tedy o 1,2 °C chladnější než metropole arktického Norska. Loni byla situace poněkud jiná, zatímco liberecká Tp činila 5,9 °C, ta longyearbyenská odpovídala -5,0 °C. Ano, je pravda, že dálný sever (Island, Špicberky, ruské arktické ostrovy apod.) momentálně zažívá nenormální počasí – týden od 13. října do 20. října 2016 tu byl s odchylkou povětšinou od +1 do +5 °C poněkud teplý. Ale zpět ke srovnávání.
Praha-Libuš ve čtvrtek ve smyslu Tp nabídla 8,5 °C, což je prakticky srovnatelné s Longyearbyenem. Dále například v Pardubicích se jednalo o 7,5 °C, v Plzni o 7,8 °C, v Ostravě-Mošnově hlavně díky dešti pouze o 6,7 °C, v Žilině z toho samého důvodu o 6,4 °C, v Bratislavě-Kolibě o 6,5 °C a namátkově ještě kupříkladu v Českých Budějovicích o 6,9 °C.
9,0 °C aneb čtvrteční Tmax v Longyearbyenu. Příkladem v ukrajinské přímořské Oděse po sobě 20. říjen 2016 zanechal nejvyšší denní teplotu 8,8 °C – oba kouty Evropy od sebe dělí bezmála 4 000 km.
A končeme pátkem 21. října 2016:
O poslední den předposledního říjnového pracovního týdne byl zjev teplotního vztahu mezi Longyearbyenem a některými lokalitami ve střední Evropě de facto identický jako o den dříve. V čase oběda (tj. kolem 12:00) bylo v Longyearbyenu 8,3 °C, o tisíce kilometrů jižněji to v totožný moment vypadalo zhruba takto:
Ústí nad Labem 5,8 °C, Doksany 8,0 °C, Ústí nad Orlicí 7,1 °C, Brno-Tuřany 5,8 °C, Prievidza 8,1 °C, Hurbanovo 8,3 °C, Lublaň 7,5 °C, Maribor 8,3 °C, Oděsa 7,6 °C…
Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

How to Elevate Board Management Decision Making
In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One
Online board meetings are a useful solution for the non-profit...

The Benefits of a Virtual Data Room Review
It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security
Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...

How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...