SANTANDER: FÉN ANEB 1. LETNÍ DEN V MĚSÍCI LEDNU

26.1.2016 9:40 | Autor: Jan Horák

Otázka z oddělení historie: Pamatujete si, jaké počasí panovalo v Česku na Štěpána 2013? Odpověď zní jev zvaný fén, který byl ve čtvrtek 26. prosince 2013 vyvolaný spoluprací Alp a tlakové níže se středem u Ligurského moře (slané vody mezi Monakem a Toskánskem). Odpolední teploty díky tomu stoupaly do vyšších výsek, a to i navzdory oblačnosti. Leden v tento den nepotvrzoval své jméno i v metropolitní Praze, kde například na stanici situované nedaleko IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) bylo nedlouho po pravém poledni naměřeno až 11.7 °C (v 8 hodin přitom ještě teploměr ukazoval 1 °C). Ještě tepleji však bylo v Ostravě, a to až 12.9 °C (hlavní město Slezska bylo fénováno už od prvních čtvrteční minut, celá noc totiž setrvala při teplotách kolem 11 °C). Shodné maximum pak registroval také Vyšší Brod či Bohumín.

Kalendářnímu měsíci neodpovídající počasí si připsalo i toto pondělí, a to hlavně v zemích Beneluxu a na západě Německa. Velmi špatné zimní podmínky nicméně nevynechaly ani Čechy, především ty severozápadní – v Mostě, Teplicích anebo Žatci hlásili 8 °C až 10 °C. O 48 hodin dříve se přitom tato města dala označit za ledové království.

Ať už ale v Česku v měsíci lednu fénuje sebevíc, na severošpanělský styl to ani trochu nestačí. V neděli 24. ledna byla v podstatě celá jihozápadní a západní Evropa pod vlivem jihozápadního proudění – v Paříži z toho bylo 11 °C, v Toulouse 14 °C, v Londýně 15 °C, v Le Mans 16 °C a namátkou ještě v Pau na jihu Francie až 21 °C (fénový efekt Pyrenejí).

Na severu Španělska leží Santander, přímořské město čítající něco kolem 175 000 obyvatel. Podobně jako Francie nebo Spojené království spadá pod mírné klima s výrazným vlivem Atlantiku, v tomto případě ale ještě přidává na individualitě řešení španělského vnitrozemského reliéfu. Okolí Santanderu je tak pestré – na jedné straně zdánlivě nekonečné vody Biskajského zálivu, na druhé zase majestátnost Kantáberského pohoří. A právě cordillera Cantábrica hraje při jihozápadním proudění velmi důležitou roli, což se ukázalo i v závěru předešlého týdne.

Lidé žijící v Santanderu se totiž společně s turisty v neděli dočkali letního dne – popolední teploty se zastavily až na 25.1 °C. Podíváme-li se do historie Santanderu, zjistíme, že do roku 2015 byl nejteplejším dnem prvního měsíce 28. leden roku 1966, který přinesl až 24.0 °C. Neděle 24. ledna 2016 se tím pádem stala vůbec prvním letním a zároveň samozřejmě i nejteplejším lednovým dnem. Následné pondělí už vzhledem k oslabení jihozápadní proudění tak vysoko nešlo, hranici 20.0 °C ale ještě pokořit dokázalo. Sobotním maximem pak bylo 17.9 °C.

Postavíme-li vedle sebe santanderský 24. leden 2016 a 24. leden 2015, získáme velký kontrast – zatímco letošní 24. leden vyfénoval Santanderu až 25.1 °C, loňský se zasekl už na 11.2 °C s tím, že ráno slevil až na 0.1 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...