SAHARSKÝ PÍSEK ZAHALIL TOBRUK I CHORVATSKO

24.3.2016 8:10 | Autor: Jan Horák

Na Světový den meteorologie bylo v Evropě a jejím okolí živo, a to díky středomořské tlakové níži, která si trochu pohrála jak s teplotami, tak i se saharským pískem.

Ve středu dopoledne se střed této cyklóny nacházel u italské Sicílie, což bylo dobře patrné ze záběrů z družice Meteosat. Pole její celkové působnosti bylo poměrně rozsáhlé: Severní strana zasahovala až k našim jižanským sousedům a jejich sousedům (Rakousko, Maďarsko, Švýcarsko), západní strana sahala až po Španělsko, východní strana končila nad Řeckem a ta jižní vyčnívala až nad severní Afriku, konkrétně se jednalo o Libyi a také o Tunisko. Proti směru hodinových ručiček, přesně taková je orientace proudění vzduchu v oblastech nižšího tlaku vzduchu na severní polokouli – tento fakt se odrazil na severoafrických teplotách.

Západní Alžírsko se spolu s Tuniskem nalézalo na zadní straně cyklóny, proudil sem tedy vzduch ze severnějších, byť ne o moc, zeměpisných šířek. Ten srážel zdejší teploty až pod 10 °C, samozřejmě ale ve vyšších nadmořských výškách pohoří zvaného Atlas – například ve městě Sétif (1 000 m n. m.) bylo ve 13 hodin 9 °C. Ani v nížinách moc horko nebylo, takový metropolitní Alžír hlásil o 13. hodinu zataženo, dešťové kapky a k tomu 17 °C. Sousední Tunis trápil vítr – v nárazech až přes 70 km/h, větrno však bylo také na Djerbě, a to zejména v nočních a ranních hodinách, kdy stálá rychlost větru odpovídala až 50 km/h, a poryvy větru o tempu v rozmezí od 60 do 80 km/h pozorovali taktéž na jihu Tuniska. V Egyptě naopak vanul teplý vítr, díky čemuž si tu celoplošně užívali léta až tropů (povětšinou bylo na teploměrech 27 až 33 °C).

Hlavním aspektem této „sváteční“ středomořské tlakové níže byl nicméně saharský písek, který byl dopraven až k Jadranu.

Pás vzduchem letícího písku byl dobře zmapován Meteosatem, znatelně od sebe odděloval střed cyklóny a její „vnější“ oblačnost – v 9 hodin našeho času byl tento jev nepřehlédnutelný.

Tobruk, český film a stejnojmenné město situované při severovýchodním pobřeží Libye, naplno pocítil stěhování částic saharského písku – v ranních a dopoledních hodinách tu značně klesla viditelnost (až pod 300 m), plno písku ale bylo v Tobruku možné spatřit i po obědě.

„Lehká verze písečné bouře“ se na svátek meteorologie odehrála, alespoň částečně, u Italů, Řeků, Albánců, Černohorců, Bosňanů a Hercegovinců a vynecháni nebyli ani Chorvaté. Dubrovník, stejně jako mnoho dalších měst ve Středomoří, byl zahalen do „oranžové mlhy“ a pobřeží bičovaly vlny rozbouřenějšího Jadranu.

Na závěr jedno krátké časosběrné 4K video písečné bouře v Kuvajtu:
https://www.youtube.com/watch?v=WoDBoUVz_cY

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Board Management Software Review

Board management software is also called board portals and is...

How to Maximize the Value of Your Board Meetings

Board meetings are among the most valuable things your board...

The Benefits of a Data Safety Warranty

Data breaches affect businesses every second, and could cost $265...


Virtual Data Room Providers USA

Virtual Data https://dataroomusa.com/intralinks-vs-caplinked-a-virtual-data-room-comparison/ Room providers in the USA...

What Is a Virtual Data Room For M&A Transactions?

M&A transactions require sharing large amounts of information with a...

What to Look For in the Best Online Antivirus

avastfreeantivirusdownload.com/what-is-avast-antitrack-premium-key The best online antivirus defends your laptop...


Advance Your Career With a Business Computing Degree

getboardroom.net/best-business-desktop-pc Business Computing is a degree designed to...

Choosing Your Data Room Software

When a business is looking for a secure place to...

Best Data Room Rating

When you purchase a data room, you want to make...