ROZHOVOR: JAD, SIBIŘSKÝ METEOROLOG (2. ČÁST)

23.1.2017 10:28 | Autor: Jan Horák

Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská federální služba pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí, zkráceně Rosgidromet, v originále Росгидромет). Jeho domovem a zároveň i pracovištěm je hlavní město, nikoliv však Ruska, nýbrž Sibiře – Jakutsk. Tento kout Ruské federace jsme již decentně probrali s německým meteorologem Sebastianem Baldersem, nyní se však na Jakutsk (Rusko) podívejme trochu více zblízka.

„Kde jsme to skončili? Jo, už vím:

„Řekněte, jak Vy Rusové můžete v klidu žít v tak krutých zimních podmínkách, tím mám na mysli teploty kolem -40 až -50 °C? Ano, doma si pěkně zatopíte, ale co na čerstvém vzduchu? Jak se Vám dýchá, když teploměr ukazuje -50 °C, sem tam ještě méně? Sebastian Balders říkal, že to prostě více bolí… A co třeba nakupování – než se vrátíte domů z obchodu, tak potraviny musejí být úplně zmrzlé, nebo ne?“

„Lidé se musejí teple oblékat. Dříve je před silnými mrazy chránily kožešinové oděvy, nyní moderní technologie umožňují, aby bylo teplé oblečení zhotoveno z umělých materiálů. Nicméně nošení kožešinových oděvů, především u žen a ve venkovských oblastech, převládá. Doma musí být nutně teplo. Obecně, podle mého názoru, pravý Sibiřan není ten, kdo často mrzne, ale ten, kdo je správně a teple oblečen a tedy může žít a pracovat na kterémkoliv mrazem „praskajícím“ místě. Tak jako lidé tady v Jakutsku. K tomu jídlu. Například ovoce, a to i v balení, je při teplotách pod hranicí -40 °C někdy poněkud obtížné přinést domů nezmrzlé, ale když je pěkně v pěkné tašce, je to možné. Často chodím domů s ovocem a téměř vždy se mi ho podaří nezmrazit. Samo sebou hodně záleží na tom, jak dlouhou dobu venku s taškou plnou jídla strávíte.“

„Mimochodem, co mobilní telefony – jak fungují v takto silných mrazech? A jak je vůbec ovládáte? Přeci jen, většina dnešních mobilů užívá kapacitní dotykový displej, takže bez prstu ani ň… A být třeba v -50 °C bez rukavic? Tak to bych si neškrtl ani s cihlou (starým telefonem).“

„Pokud je velmi chladno, tak je lepší na ulici telefon nepoužívat. Baterie se rychle vybíjí. Nicméně naši mladí si i v silných mrazech s telefonem „hrají“. Osobně se snažím v silně mrazivém počasí telefon nepoužívat, no někdy je to nezbytné.“

„Zahřejme se trochu: Jaké je znění totálního jakutského maxima? A jak je to v rámci celého Ruska? Českým totálním maximem je 40,4 °C (Dobřichovice, 20. srpen 2012).“

Totální maximum bylo v Jakutsku evidováno 17. července 2011, kdy bylo až na 38,4 °C. Ve smyslu celé republiky Sacha je totálním maximem 39,2 °C, datuje se na 19. červenec 1945 (meteostanice Komaka). Zněním národního (tj. ruského) totálního maxima je 45,4 °C, stalo se tak 12. července 2010 (meteorologická stanice Utta).“

„Co preferujete – chlad (zimu), nebo teplo (léto)?“

„Samozřejmě léto, nejvíce asi červen. Nemám moc rád, když se zima přehnaně angažuje v měsíci březnu. V první třetině meteorologického jara už mrazy v Jakutsku nejsou tak silné jako v prosinci až únoru, průměrná denní teplota v průběhu 31 dnů pomalu stoupá, celkově se zvedne o 15 °C. Příkladem: Průměrná denní teplota 1. března odpovídá -22 °C, kdežto u 31. březen se jedná o -6 °C. Po 15. březnu mohou nejvyšší denní teploty stoupat do kladných hodnot. Totální maximum připadá na 31. března, je jím 8,3 °C a pochází z r. 1981.“

„Zpět k zimě – kolik vlastně protopíte rublů? A jak dlouhá je v Jakutsku topná sezóna?“

„Topná sezóna tu začíná kolem 15. až 20. září a končí někdy okolo 15. května. Ohledně toho, kolik protopím – je to složitější, ale obecně lze říci, že měsíčně protopím plus mínus 3 000 rublů (tj. asi 1 300 Kč).“

„Vzhledem k drsnosti a délce zim, jak je to vlastně v Jakutsku s hmyzem?“

„Příroda je tu úžasně krásná. Věřte, že v Rusku je mnoho oblastí s nádhernou přírodou. Co se toho hmyzu týče, tak konkrétně v Jakutsku je v létě mnoho komárů, dostatek much, jsou tu i motýli, různí brouci. Existují případy, kdy se tu objeví i roztoči – příčinou je oteplování klimatu. Sršně, vosy a podobně u nás tak hojné jako u Vás nejsou – důvodem jsou samo sebou (velmi) chladné zimy.“

„Byl jste někdy v České republice? Pokud ano, kde a kdy?“

„Nebyl, ale má žena v roce 2010 a má dcera v roce 2011 ano. Česká republika se jim líbí. Samozřejmě, že krásy Prahy.“

„Vaše největší přání?“

„Světový mír.“

„Chtěl byste na rozloučenou něco vzkázat Čechům?“

„Rád bych obyvatelům České republiky popřál klidné nebe, zdraví, pohodu a prosperitu.“

Závěrem: Pan Dichtjarenko v poslední třetině prosince 2016 pořídil několik fotografií Jakutsku. V případě zájmu je můžete zhlédnout zde.

Kamil Sojka & Jurij Andrejevič Dichtjarenko

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...