METEODĚJINY PŘEPISUJÍCÍ DÉŠŤ VE VANCOUVERU

31.3.2017 7:34 | Autor: Kamil Sojka

Javorový list, v kombinaci s Českem „ideální“ představa o finále Mistrovství světa v ledním hokeji, rozsáhlé oblasti charakteristické nádhernou, lidmi nepoznanou (neponičenou) přírodou, nepříliš úspěšné Modré Sojky z Toronta (MLB) a v neposlední řadě samozřejmě krutopřísné zimy plné hlubokých mrazů, byť povětšinou bez vydatných přídělů sněhu.

Řekne-li se Kanada, vynoří se v myšlenkách spousta obrazů, ve smyslu počasovém ale zřejmě povede to opravdu zimní pojetí zimy. Nicméně ve velkoměstském Vancouveru, občas přezdívaném jako Hollywood severu, zimní období nikterak chladná a „sněhonosná“ nejsou. Spíše naopak. Důvod je jednoduchý – Tichý oceán. Ten obyvatele Vancouveru staví do v podstatě stejné pozice jako Brity či Iry – mírné zimy, mírná léta a relativně často deštivo.

Neslunně bylo ve Vancouveru také o toto úterý, kdy tu počasí ovlivňovala přední strana tlakové níže se středem nad Pacifikem. V praxi se tento fakt projevil přílivem vlhčího oceánského vzduchu od jihozápadu a když se k tomu přidaly majestátné hory lemující celý západ Kanady (a zbytku Severní i Jižní Ameriky), byl výsledkem velmi, opravdu velmi uplakaný den.

Denní příděl srážek byl totiž tak vydatný, že vedl ke zrodu nového denního srážkového úhrnu.

Jsme nyní konkrétně na teritoriu vancouverského mezinárodního letiště, kde se chování paní troposféry profesionálně monitoruje už od roku 1937, jinak řečeno přesně 80 let.

V letech 1937 až 2016 bylo zdejší pravdou, že se nejdeštivější 28. březen zjevil před 61 lety.

Jmenovitě se jednalo o středu 28. března 1956 a celkový úhrn srážek odpovídal 25 mm. Abychom tedy byli přesně přesní, šlo o 25,1 mm.

V úterý 28. března 2017 se na Vancouver sneslo až 30 mm srážek, lépe řečeno 29,6 mm srážek, z čehož jasně vyplývá, že 28. březen 1956 musel chtě nechtě ohnout hřbet před 28. březnem 2017.

Ve smyslu teplotním se v úterním Vancouveru nic vzrušivého nedělo:

Minimálních 7,1 °C ani náhodou nestačilo na pokoření -4,4 °C z 28. března 1954. Na druhou stranu ani maximálních 8,9 °C nebylo dostačujících k ataku legendárních 18,3 °C z 28. března 1947.

29. březen byl největším „vodonošem“ v letopočtu 1981 (25,0 mm), 30. březen byl nejvlhčím v ročníku 1947 (27,4 mm) a 31. březen byl nejmokřejším v roce 1959, když zemskému povrchu dodal 24,1 mm srážek. Tentoroční 29. březen přinesl nadprůměrných 23 mm srážek, ke zdolání 29. března 1981 a jeho 25 mm to ale samo sebou nestačilo. A co se čtvrtka a pátku týče, ani jeden den by současnou srážkovou laťku navýšit neměl.

Závěrem ještě odbočka do Ruska: V Krasnojarsku se ve čtvrtek 30. 3. 2017 zrodilo nové měsíční maximum, když odpoledních 18,5 °C pokořilo jak 14,1 °C z 30. 3. 1989, tak také 17,9 °C z 24. 3. 2008.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...