(NE)ZDAR TEPLA V USA

15.6.2017 8:03 | Autor: Kamil Sojka

Kapitola první: Jak Baltimore k rekordu nepřišel
Jakým způsobem se asi tak Baltimore, největší, byť v tomto případě ne hlavní město východoamerického státu Maryland, mohl dopracovat k rekordně vysoké nejvyšší denní teplotě? Na první poslech poněkud banální otázka může mít velice komplikovanou odpověď. Pravdou vskutku, že cesta začíná na jihu, o tom žádná. Nicméně její průběh již nabízí nespočet variant. Tlaková níže, nebo tlaková výše? Jeden tlakový útvar, či více tlakových útvarů? A tak dále. Jak vidíte, zdramatizovat se dá naprosto vše – i obyčejný, tedy dle statistik vlastně neobyčejný, průnik masy teplého vzduchu na „dálný“ severovýchod Spojených států amerických.
Věc se má tak, že předevčírem, to znamená v úterý 13. 6. 2017, se Baltimore spolu s celým Marylandem ocitl na západním (zadním) okraji oblasti vyššího tlaku vzduchu se středem nad Atlantickým oceánem. Do americké metropolitní oblasti díky tomu od jihozápadu natékal teplý vzduch mající kořeny v Mexickém zálivu. Výsledek? Úterní rtuť baltimorského teploměru se nakonec zastavila kousek pod hranicí 100 °F, konkrétně na 97 °F čili 36,1 °C. Kdyby Američané brali v potaz desetinná místa, možná by byl registrován nový denní teplotní rekord. Oni je však vážností neobdařují, takže nic – bylo „pouze“ vyrovnáno 97 °F (36,1 °C) z 13. 6. 1956.
Kapitola druhá: Zato „John Foster Dulles“ rekord ustanovil
John Foster Dulles, někdejší americký ministr zahraničí, sice pozemský svět opustil už na konci 60. let 20. století, avšak skrze mezinárodní letiště Washington Dulles International Airport je mezi námi jakože přítomen i nadále. A na rozdíl od relativně nedalekého Baltimoru před dvěma dny rekordem neopovrhnul – druhý den tohoto pracovního týdne se v tomto zákoutí Severní Ameriky pyšnil tečí 95 °F, dle zbytku světa 35,0 °C, načež zlomil vaz památným 94 °F (34,4 °C) z letopočtu 1994.
Kapitola třetí: Snaživý, ale neúspěšný Cleveland
Byť se snaha cení, někdy to nestačí. Ve světě meteorologie, která je do značné míry pouze a jen o číslech, obzvláště. O tomto neoddiskutovatelném faktu se v nedávných desítkách hodin přesvědčil právě Cleveland, skoro nejpočetnější lokalita v příjezerním státě známém jako Ohio.
Ano, drazí zeměpisci, máte pravdu, samotný Cleveland je rovněž příjezerní, neb se přímo dotýká neslaných vod americko-kanadského Erijského jezera.
V pondělí 12. 6. 2017 se clevelandský svět rozžhavil až na 93 °F, to jest 33,9 °C. Tato hodnota byla nadprůměrná, navíc ne málo, bohužel ale pouze stoprocentně napodobila sobotu 12. 6. 1954, jež se logicky taktéž prezentovala až 33,9 °C. A i v úterý 13. 6. 2017 se clevelandská rtuť teploměru vyšplhala až na 93 °F neboli 33,9 °C, zásluhou čehož srovnala skóre s nedělí 13. 6. 1954 a jejími 93 °F čili 33,9 °C. Přesně tak, ignorování desetinných míst může vést k takovému to „déjà vu stavu“.
Co z toho vyplývá?

Sdílejte článek: FacebookTwitter

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...

How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...


How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...

How to Sell Business Successfully

Selling businesses is a difficult endeavor. The timeline and the...

How to Keep Data Safe From Hackers

The internet and digital technologies make our lives easier, but...


How to Evaluate Data Room Vendors

About Data Room Vendors Choose vendors with transparent pricing on their...

Choosing a Reliable Tool for Data Exchange

www.dataroomnow.org/secure-data-rooms-6-ways-of-using When selecting a reliable tool for data...

Board Portals for Nonprofits

About Board Portals for Non-Profit Organizations The National Center for Charitable...