SUKCES TROPŮ NA SIBIŘI, ALE I NA TCHAJ-WANU

16.8.2017 8:12 | Autor: Kamil Sojka

Úterním (nejvyšším) odpoledním teplotám předcházel přechod ne moc krutopřísné fronty s přídomkem studená, s čímž tak trochu souhlasila také družice Meteosat, která včera po poledni nepřehlédla pás oblačnosti táhnoucí se od jihovýchodní Francie až po Dánsko, na jehož čele se v západoněmeckém vzdušném prostoru v důsledku vynucených vzestupných proudů začala tvořit kupovitá oblačnost známá jako kumulonimbus. U našich západních sousedů se jednoduše tvořily bouřky, asi tak. Není tím pádem divu, že již předpředposlední úterý „prázdnin“ flirtovalo s tropickými podmínkami. Například před 15. hodinou byly k osobnímu prožitku dostupné tyto hodnoty:

29,9 °C – Staňkov, Plzeňský kraj

29,7 °C – Brod nad Dyjí, Jihomoravský kraj

29,7 °C – Plzeň (Bolevec), Plzeňský kraj

29,6 °C – Lednice, Jihomoravský kraj

29,5 °C – Strážnice, Jihomoravský kraj

Ptáte-li se náhodou, proč rozprava na téma Sukces tropů na Sibiři, ale i na Tchaj-wanu startuje v České republice:

Dne 15. srpna 2017 ve 12 hodin sibiřský Jakutsk hovořil o nesibiřských 31,2 °C – u nás v evropském srdci ve shodném čase nikde 30,0 °C a více naměřeno nebylo. Obsahem slova nikde je jako obvykle síť meteorologických stanic „českohydrometeorologickoústavních“ (ať žije čeština a především ptačí volnomyšlenkářství) a synoptických. Nejtepleji bylo, zcela dechberoucně, na jihu Moravy, jmenovitě ve Strážnicích, které svými poledními 27,9 °C strážily celý zbytek polední teplotní tabulky. Lednice v Lednicích nejspíše chladily, avšak samotné Lednice skrze svých poledních 27,5 °C dýchaly na záda strážícím Strážnicím. Opravdu, ať žije čeština.

Nicméně nebylo by na škodu konečně zmínit, oč tu vlastně jde:

V Jakutsku samozřejmě po zaznamenání 31,2 °C prohřev neskončil, rovněž po obědě teplotní křivka pokračovala směrem vzhůru, byť nikterak strmě. Nakonec se zastavila na 33,2 °C. Pakliže tuto hodnotu vzhledem k zeměpisné poloze tohoto města a datu shledáváte přehnaně letní, máte pravdu. S takto teplým 15. srpnem měl Jakutsk tu čest teprve poprvé, alespoň co se let 1888 až 2017 týče. Pokořeno bylo 30,7 °C z roku 1997 a mimoto se jednalo o nejpozdnějších 33 °C – nahrazen 13. srpen (1939), jenž shodou troposférických náhod taktéž přinesl až 33,2 °C. No není ta meteorologie krásná?

Co se toho Tchaj-wanu týče – řeč je jmenovitě o nemaloměstské Tchaj-peji, která je terčem do dějin vstupující horké vlny. V sobotu 5. srpna Tchaj-pej evidovala až 36,1 °C, přičemž také v období od 6. do 15. srpna se každý den postaral o nejvyšší denní teplotu nejméně 36,0 °C (celkovým rozsahem se stalo 36,0 až 38,1 °C). Jinými slovy tahem 11 dnů s maximem na nebo nad hranicí 36,0 °C. Něco takového toto zákoutí Země v dějinách měření nepamatuje, tedy nyní už vlastně ano. Na teploměrech umístěných řekněme méně odborně byly k vidění teploty okolo 40 °C. Zkrátka vedro.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...