Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
NEDÁVNÉ BURÁCEJÍCÍ POČASÍ V OCEÁNII
9.11.2017 8:46 | Autor: Kamil Sojka
Začněme v australském Queenslandu:
Nad jihovýchodním sektorem druhé největší australské spolkové země předevčírem, to znamená v úterý 7. listopadu, došlo ke střetu jihovýchodní partie oblasti nízkého tlaku se středem nad středním Queenslandem se severovýchodní částí oblasti vysokého tlaku s centrem u jihoaustralského pobřeží. Poměrně blbá skutečnost, poněvadž nastala srážka masy relativně chladného (a vlhkostí obdařeného) oceánského vzduchu s masou poměrně teplého vnitrozemského vzduchu. Výsledkem bylo zrození majestátné kupovité oblačnosti, jejíž vzestupné (a následně i sestupné) proudy byly vskutku ambiciózní.
Svědkem je Bundaberg, zaokrouhleně sedmdesátitisícové město ležící hrubým odhadem 1 000 km severně od Sydney. Supercela sem přinesla náraz větru odpovídající až 98 km/h, přičemž během pouhých 10 minut ze sebe vypustila 22 mm srážek neboli 22 l vody na metr čtvereční. Mimoto za 5 minut stihla teplotu vzduchu srazit o 7 °C. Celkově Bundabergu dopřála 39 mm srážek, nebyla proto příliš daleko od toho, aby pokořila rekord z roku 1970, jenž je roven 41 mm. Průměrný srážkový úhrn vztahující se na 7. listopad činí 4 mm (přesně 3,5 mm).
Už samotný příchod této supercely byl respektuhodný, však posuďte sami:
https://www.youtube.com/watch?v=5Jjvitk8eRo
V jiných zákoutích Queenslandu se bouřková aktivita prezentovala nárazy až okolo 150 km/h a k tomu ledový projektily, jinými slovy kroupami, o průměru až 5 cm.
Rovněž relativně nedaleký Nový Zéland čelil nepříznivé povětrnostní situaci. A to kvůli hlubší tlakové níži, v jejímž srdci ručičky mechanických barometrů slétly pod hranici 980 hPa. Nejvíce byl zasažen Jižní ostrov, který je silně hornatý – návětrný efekt pohoří způsobil, že byl na leckterých místech registrován trojmístný úhrn srážek. Nicméně vzhledem k řídkosti osídlení těchto koutů Jižního ostrova se tato skutečnost mnoha Novozélanďanů nedotkla.
V blízkém okolí Wellingtonu, který je hlavním městem tohoto poněkud izolovaného souostrovního státu, anemometry naměřily až 154 km/h. Přesně šlo o větroměr na kopci Kaukau, jehož vrchol se nachází 445 m nad hladinou moře. I přímo ve Wellingtonu, v polohách v okruhu 5 m n. m., kdovíjak poklidno nebylo, naopak – v noci z úterý na středu průměrná rychlost větru až 60 km/h, v nárazech více než 80 km/h, v maximu konkrétně 105 km/h. Aneb zaoceánská verze „našeho“ Herwarta.
Přestože na Novém Zélandu za několik týdnů odstartuje léto, v předchozích desítkách hodin tu zásluhou zmíněné cyklóny sněžilo. Samo sebou jen ve výše položených oblastech, například v sousedství Kingstonu, jež překračuje 1 500 m n. m.
Závěrem ještě zmiňme dost možná poslední vyspělou tropickou tlakovou níží letošní atlantické sezóny. Řeč je nyní o tropické bouři Rina, která se včera odpoledne zdržovala poblíž kanadského Newfoundlandu a již z družicových snímků bylo zřejmé, že jí dochází dech. Pevninu nezasáhne.
How to Elevate Board Management Decision Making
In order to make good decisions in a boardroom, you...
How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One
Online board meetings are a useful solution for the non-profit...
The Benefits of a Virtual Data Room Review
It is essential to conduct an evaluation of your virtual...
Digital Data Room Privacy and Security
Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...
The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...
How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...
How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...