DRAUPNER 1995

18.3.2018 9:02 | Autor: Kamil Sojka

Psal se pátek 12. května 1972, když v docích v belgických Antverpách na vodní hladinu usedla na svou dobu velice vyspělá nákladní loď München. Se svou délkou 261 m se prakticky rovnala Titanicu, o jehož celosvětové proslavení se pravda v devadesátých letech postaral pan Cameron. Výškově však za Titanicem zaostávala, měřila „pouhých“ 18 m. I tak její posádka tvrdila, že je nepotopitelná. Na svou první a taktéž transatlantickou plavbu se vydala v říjnu 1972. Zvládla ji, doplula bez sebemenší úhony. Svou nepotopitelnost dokazovala také v letech 1973 až 1978, poté se po ní slehla hladina, doslova.

V noci z úterý 12. prosince na středu se Mnichov nacházel na 46° s. š. a 27° z. d., čili v zásadě mezi Pyrenejským poloostrovem a kanadským Labradorem. Počasí nepřálo, jižní strana rozsáhlého pole nízkého tlaku značně urychlovala cirkulaci vzduchu a tedy rozbouřila Atlantik. Žádný problém, s tím tvůrci Mnichova počítali. Náhle však Mnichov informoval o stavu nouze. Okolní lodě připluli na pomoc, našly ale jen trosky záchranného člunu a zdeformovanou konstrukci, skrze níž byl připevněn k Münchenu. Co se stalo? Nejpravděpodobnější variantou je střet s tzv. obří bludnou vlnou. Tento jev byl dlouho považován za mýtus, přelom nastal v polovině 90. let 20. století.

V neděli 1. ledna 1995 se nad jihem Skandinávie zdržoval střed tlakové níže, která byla volně spojena s další oblastí nízkého tlaku úřadující za ruskou Novou zemí. Spolu tvořily jeden ohromný nízkotlaký systém, po jehož zadní straně, s malou pomocí přední strany britské tlakové výše, byl chladný, původem arktický vzduch tlačen až k pobřeží severozápadní Afriky. Velká louže ztlumila jeho mrazochtivost, příkladem v Česku se novoroční nejvyšší denní teploty pohybovaly okolo 0 až 4 °C, ojediněle bylo tepleji (v Kuchařovicích 6 °C).

Velká Británie, především její východ, a ropné plošiny v Severním moři vzdorovaly silně bouřlivému větru, důvodem byla přímá konfrontace anticyklóny s cyklónou a tím pádem výraznější tlakový gradient. Dosvědčuje to ropná plošina Draupner stojící cca na půli cesty mezi Norskem a Skotskem, jejíž anemometry na Nový rok 1995 hovořily o poryvech až kolem 150 km/h. Narážely do ní vlny vysoké 11 až 13 m, když se náhle přihnala vlna mající 26 m – první obří bludná vlna zaznamenaná měřícími přístroji.

Dnes se již ví, jak vznikají (jedna z vln začne okolní vlny obírat o energii, načež se začne rychle zvedat, až je natolik strmá, že se láme) a že nejsou až tolik vzácné.

Nový rok 1995 na plošinách v Severním moři:

Balmoral: minimální teplota 1,5 °C, maximální teplota 4,0 °C, nárazy větru okolo 90 km/h

Beryl: minimální teplota -3,2 °C, maximální teplota 1,5 °C, nárazy větru okolo 80 km/h

Ekofisk: minimální teplota 0,0 °C, maximální teplota 6,0 °C, nárazy větru okolo 150 km/h

Gullfaks: minimální teplota -2,0 °C, maximální teplota 4,0 °C, nárazy větru okolo 160 km/h

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...