KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

23.5.2018 7:44 | Autor: Kamil Sojka

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo hned několik oblastí nízkého tlaku, avšak byly mělké a drtivé většině severoafrického území dělala společnost zcela bezoblačná neboli jasná obloha. Není se čemu divit, s tak suchým vzduchem, jaký na Sahaře je, se toho moc dělat nedá. Ani když jste cyklóna. Každopádně úterní konstelace tlakových polí nad největší písečnou pouští na Zemi byla taková, že do Egypta proudil vzduch z hlubokého vnitrozemí, pročež rtuti teploměrů stoupaly a stoupaly.

K nejnesnesitelnějším místům nejen v rámci Egypta, nýbrž i celé Afriky a v zásadě také světa se zařadila oáza Baharíja ležící bezmála 290 km jižně od Středozemního moře a takřka 190 km západně od Nilu. Ve 14 hodin tamní meteostanice podala hlášení obsahující slovo jasno, relativní vlhkost vzduchu 5 %, atmosférický tlak 1011 hPa a další parametr, z nichž nejvíce zaujal ten teplotní, poněvadž činil 48,0 °C. Posledních alespoň 48 °C Baharíja pamatuje předloni, přesněji v sobotu 4. června, kdy teplotní křivka škrtla o 48,8 °C. Úterním denním maximem bylo 49,4 °C.

Masa chladem nepoznaného vzduchu se samozřejmě nevěnovala pouze této oáze, cestu si našla rovněž do (velko)měst podél Nilu, přičemž neušetřila ani zaokrouhleně dvacetimilionovou Káhiru, jež je nejpočetnější africkou lokalitou. Ve výše zmíněném čase, tedy 120 minut po poledni, káhirským vzdušným prostor prolétala vysoká oblačnost, což s ohledem na teplotní podmínky zase až tak na škodu nebylo – na teploměru pro nás (zatím) nereálných 43,2 °C. Potěšující skutečností jest rovněž to, že vlhkoměr měl jasno v tom, že je 9 %. Pocitová teplota tím pádem odpovídala cca 40 °C (ano, opravdu spása…). Kdyby při 43,2 °C vlhkost odpovídala například 30 %, pocitově se už ocitáme nad hranicí 50 °C. A při třeba 50 % by se jednalo o 67 °C. Čas od času se toto stane, mimo jiné někteří Iráčané by o tom mohli vyprávět.

V Káhiře padl rekord, dokonce ne ledajaký – byla svědkem prvního 22. května, jenž nabídl čtyřicetistupňovou výheň. Konkrétně padlo do ústraní 39,6 °C datujících se na letopočet 1984. Jaká je nová, v tomto případě opravdu vypečená podoba totálního maxima třiaosmdesátého dne meteorologického jara? Odpověď zní 44,4 °C.

Nutno poznamenat, že dějiny bořilo již pondělí 21. května, které svými 41,5 °C sežehlo 38,9 °C registrovaných v sezóně 1961.

Čtyřicítky se v egyptském hlavním městě budou skloňovat i v nadcházejících dnech, do přímého ohrožení na životě se proto dostává 38,7 °C pocházejících z předpředloňského 24. května. Co se přeskočeného 23. května týče, jeho prozatímním TOP výkonem je 43,5 °C, odkazuje na rok 1944. A 25. květen se před 34 lety představil 42,9 °C, tato hodnota vzhledem k očekávanému „ochlazení“ (pořád přes 30 °C) nejspíše překonána nebude.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...

How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...


How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...

How to Sell Business Successfully

Selling businesses is a difficult endeavor. The timeline and the...

How to Keep Data Safe From Hackers

The internet and digital technologies make our lives easier, but...


How to Evaluate Data Room Vendors

About Data Room Vendors Choose vendors with transparent pricing on their...

Choosing a Reliable Tool for Data Exchange

www.dataroomnow.org/secure-data-rooms-6-ways-of-using When selecting a reliable tool for data...

Board Portals for Nonprofits

About Board Portals for Non-Profit Organizations The National Center for Charitable...