Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
PRŠÍ, PRŠÍ, JEN SE LEJE, DO INDIE ZASE MONZUN JEDE
31.5.2018 6:18 | Autor: Kamil Sojka
Na kolorovaných infračervených snímcích zachycujících oblačnostní dění na subkontinentu, jehož majitelem je Indie, v minulých dnech sice stále převládala barva fialového vzezření (rozpálený povrch indické půdy), na druhou stranu se ale nedaly přehlédnout „fleky“ červené barvy, jež v tomto případě reprezentují masivní kupovitou oblačnost sahající do maximálních možných výšek. Ve středu odpoledne indického času se houf těchto „fleků“ z drtivé většiny zdržoval nad Arabským mořem, avšak svou pouť začal ve vedlejším Bengálském zálivu a cestou se vepsal do indických meteorologických dějin. Zcela překvapivě do těch majících na starosti srážkové činnosti. Jednalo se o jednu z prvních výrazných předzvěstí nastávajícího letního monzunu.
Na západě Indického poloostrova a zároveň státu Karnátaka, jmenovitě v Mangalúru (přes 500 000 obyvatel) a širším okolí a taktéž v severnějším Udupi (něco kolem 200 000 obyvatel) a obsáhlejším sousedství, v termínu od 29. 5. 2018 8:30 do 30. 5. 2018 8:30, čili za 1 den, celkem 185 srážkoměrných stanic naměřilo 125 mm a více. Stropem bylo 340 mm, přitom průměrným květnovým úhrnem srážek je plus minus 170 mm (období dešťů jako takové zahrnuje především červen až rané září). Vezmeme-li Karnátaku (téměř 192 000 km², tj. 2,5násobek rozlohy České republiky) jako celek, je možno říci, že dohromady 713 srážkoměrů zachytilo přinejmenším 65 mm deště. Měřitelné množství srážek se týkalo 3 791 srážkoměrů, zbylých 2 529 neevidovalo ani ň.
Mangalúru samo o sobě ve zmíněném časovém úseku přijalo 334 mm srážek, tím byl pokořen rekordní čtyřiadvacetihodinový příděl vláhy z června 1982, a to 331 mm. Aneb nejdeštivějších 24 hodin od startu oficiální (profesionální) meteorologické éry.
Postřehli jste jednu dezinformaci?
Bouřkový systém, ony červené „fleky“, se nezformoval v Bengálském zálivu a následně nepokračoval přes Indii do Arabského moře. To by se extrémní srážkové úhrny týkaly také hlubokého vnitrozemí, nejen přímořské Karnátaky. Pravda je taková, že se tato srážková vlna utvořilo přímo nad východním Arabským mořem, jinými slovy nad západoindickým pobřežím. Ano, nad Bengálským zálivem rovněž účinkovala robustní soustava kupovitých mračen, nicméně východoindický sektor nebyl středem jejího zájmu. Každopádně letní monzun nastupuje, o tom žádná.
Když už jsme u těch vydatných dešťů, vraťme se ještě k cyklónu Mekunu, jenž nedávno udeřil na jinak vyprahlý Omán:
Hlučná voda domy bere: https://www.youtube.com/watch?v=NQyYy9k0pNQ
Nechtěný vodopád: https://www.youtube.com/watch?v=To2SX5OeBqo
Mekunu v akci: https://www.youtube.com/watch?v=S75fKjypVls
The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...
How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...
How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...
How to Sell Business Successfully
Selling businesses is a difficult endeavor. The timeline and the...
How to Keep Data Safe From Hackers
The internet and digital technologies make our lives easier, but...
How to Evaluate Data Room Vendors
About Data Room Vendors Choose vendors with transparent pricing on their...
Choosing a Reliable Tool for Data Exchange
www.dataroomnow.org/secure-data-rooms-6-ways-of-using When selecting a reliable tool for data...
Board Portals for Nonprofits
About Board Portals for Non-Profit Organizations The National Center for Charitable...