AMERIKA I AUSTRÁLIE JSOU POD VODOU

4.2.2011 12:01 | Autor: redakce

Teď začátkem února příroda opět pořádně trápí Severní Ameriku a na druhém konci světa Austrálii. Sněhové bouře ve Spojených státech a cyklon Yasi na severovýchodě Austrálie – je to normální? To je dotaz na meteorologa Vladimíra Vondráčka.

Je a není! Šalamounská odpověď, ale pokusím se to vysvětlit. Sněhové bouře, spojené s blizardy jsou poměrně pravidelným projevem zimních povětrnostních situací v Severní Americe. Napomáhají k tomu jak ohromná rozlehlost kontinentu, tak i orografické podmínky. Na tomto kontinentu probíhají hlavní horské hřebeny od severu směrem k jihu a tak nic nebrání na pronikání velmi studeného arktického vzduchu hluboko k jihu. Tam se tento mrazivý vzduch střetává s velmi teplým a vlhkým vzduchem proudícím od jihu z Mexického zálivu a vytváří výrazné frontální rozhranní. Na něm se pak tvoří série tlakových níží, které postupují od jihovýchodu k severovýchodu. Kolem těchto níží vzniká silné proudění proti směru hodinových ručiček a na jejich zadní straně přicházejí blizardy a sněhové bouře.
To je tedy docela obvyklé, ale letos jsou ty sněhové bouře opravdu četnější. Zda jsou i intenzivnější je ale otázka. V polovině dubna v roce 1921 totiž napadly na Stříbrném jezeře v Coloradu za 24 hodin téměř 2 metry sněhu – přesně to bylo 193 cm. A na Aljašce pak při jedné několikadenní vánici spadlo jednou neuvěřitelných 445 cm sněhu!

Problémy v Austrálii způsobuje zesílená La Niňa, což je jedna ze dvou fází tzv. Jižní pacifické oscilace. Jejím opakem je známější El Niňo. Jedná se o změnu rychlosti i směru pasátového proudění a tím i mořských proudů nad jižním Pacifikem. Normálnější je letošní situace, kdy pasáty ženou teplé povrchové vody směrem k pobřeží severní Austrálie, Indonésie a Filipin. Teplý vzduch na těmito oblastní stoupá, každodenně se v létě tvoří mohutná bouřková oblačnost s lijáky a letos se tato „normální“ situace obzvláště „povedla“. Výsledkem byly povodně z počátku ledna a nyní se přidal i cyklon Yasi. Loni v této oblasti „fungovala“ opačná, méně častá fáze jižní oscilace – El Niňo a výsledkem bylo naopak velké sucho, velká vedra a mohutné požáry. A i zde se meteorologové a klimatologové sice už většinou shodnou, že normální kolísání zemského klimatu přechází v klimatické změny, ovšem stále je těžké určit, nakolik se na tom podílí lidská činnost, a jak a zda proti tomu lze bojovat. I z této oblasti totiž známe staré a mnohem drastičtější příklady. Od 31.10.1923 až do 7.4.1924 panovala v Austrálii vedra s maximální teplotou nad 37°C. a v roce 1946 tam měli 333 dní s tropickou teplotou nad 32°C. !

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...