Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
ATLANTICKÁ „BUBLINA“ A HURIKÁN JOAQUIN
1.10.2015 8:46 | Autor: Jan Horák
Poslední dobou je naše planeta teplotně nahoře, což platí i pro letošní rok – jeho prvních osm měsíců bylo dle NOAA vůbec nejteplejších v celé historii měření (od 80. let 19. století). Některým odborníkům však dělá menší vrásky na čele severoatlantická „bublina“, která se na rozdíl od zbytku světa drží v teplotním podprůměru, konkrétně jde o oblast mezi Grónskem, Islandem a Irskem, tj. území spravované celoroční oblastí nižšího tlaku vzduchu, která je známá jako Islandská tlaková níže.
Vynořily se názory, že jde pouze o chybu měření či zpracování dat, při ověřování se ale zjistilo, že k žádným pochybením nedošlo a že tedy záporná odchylka v severním Atlantiku není omylem, ale skutečností. Ve zmíněné oblasti je navíc poměrně dost bójí s měřící technikou, což zvětšuje přesnost zaznamenávání potřebných údajů. Povstaly tak myšlenky, že tato „severoatlantická ledová bublina“ souvisí se zpomalováním Atlantického oběžníku, tj. podmořských proudů. Pokud jste viděli film Den poté, zajisté si vzpomenete na jeho začátek, kde bóje začaly velice rychle vykazovat známky „poruchy“ související s výpadkem Golfského proudu…
Ti, co se touto problematikou vážně zabývají, tuto zápornou odchylku v severním Atlantiku, která je nyní poměrně výrazná, skutečně přikládají k počínajícím problémům, resp. změnám v „tepnách“ Atlantického oceánu. Nicméně, žádné pevninské „superhurikány“ nasávajících ledový vzduch mimo teritorium troposféry jako tomu bylo v citovaném filmovém díle by rozhodně dojít nemělo, jde pouze o počátek změn (jejich dopad navíc není znám) a celý proces by měl trvat desítky let. Nebo ne?
Opusťme nyní vody klimatologie a filozofie a vydejme se do světa meteorologie s tím, že setrváme ve velké louži. U Baham se totiž zformovala tropická cyklóna, která navýšila stav hurikánů letošní atlantické sezóny.
Prvním hurikánem byl Danny, jenž započal svou pouť na začátku druhé poloviny srpna, a to u afrického pobřeží. Statusu hurikánu nabyl až poté, co přešel přes 50. západní poledník – zde nad otevřeným oceánem zesílil až na hurikán 3. kategorie. Život následně ukončil u Malých Antil, žádné velké komplikace tak nepřinesl.
Druhý hurikán, jímž byl Fred, si za svůj cíl vybral Kapverdské ostrovy, které něco podobného nezažily 123 let (poslední přímý zásah hurikánem pamatovaly Kapverdy v roce 1892). Naštěstí pro místní se jednalo „pouze“ o hurikán 1. kategorie, k nejhoršímu scénáři tedy nedošlo.
Po Fredovi brázdily Atlantikem celkem dvě vyzrálejší tropicko-cyklonální ženy – Grace (tropická bouře) a Ida (rovněž nanejvýš tropická bouře). Po nich přišel na řadu Joaquin a ten už dokázal urychlit cirkulaci vzduchu na více než 119 km/h, všechny dosavadní hurikány tak byly mužského rodu.
Hurikán Joaquin se ve středu po poledni zdržoval u Baham, kde by dle předpokladů mohl zesílit až na hurikán 2. kategorie. Poté by se měl vydat směrem na sever, USA tak budou možná poprvé čelit prvnímu úderu hurikánu.
Kamil SOJKA
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz
How to Elevate Board Management Decision Making
In order to make good decisions in a boardroom, you...
How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One
Online board meetings are a useful solution for the non-profit...
The Benefits of a Virtual Data Room Review
It is essential to conduct an evaluation of your virtual...
Digital Data Room Privacy and Security
Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...
The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...
How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...
How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...