AUSTRALŠTÍ PROTINOŽCI: DEBBIE I EXTRÉMNÍ VEDRA

27.3.2017 7:59 | Autor: Kamil Sojka

V neděli 26. 3. 2017 v cca 15:30 SELČ se poblíž východního pobřeží australského Queenslandu, přesněji řečeno přibližně 350 km severovýchodně od města Mackay (zhruba 85 000 obyvatel, plus mínus 1 400 km lehce severozápadně od Sydney), nacházel nepřehlédnutelný střed (oko) tropické cyklóny, jež byla pojmenována jako Debbie.

Tou dobou, tj. někdy mezi nedělní 15. až 16. hodinou našeho letního pojímání pozemského času, se jednalo „pouze“ o tropickou bouři, neb Debbie produkovala vítr o rychlosti „jen“ kolem 100 až 110 km/h s tím, že v nárazech se jednalo o 150 až 160 km/h. Nejen australský Úřad pro meteorologii (v originále Bureau of Meteorology) očekává, že Debbie před vniknutím nad suchou půdu Queenslandu ještě zesílí, konkrétně na cyklón 2. až 3. kategorie.

Naši australští kolegové předpokládají, že situace bude nejhorší někde mezi městy St. Lawrence a Lucinda (obě lokality od sebe dělí bezmála 600 km), kde by Debbie měla úřadovat v plné síle, tj. v podobě cyklónu 2. až 3. kategorie. Vzhledem ke zdejšímu Velkému předělovému pohoří bude také zajisté zajímavé sledovat vývoj ve věci srážkových úhrnů…

Nyní se přesuňme o něco dále, jmenovitě do Jižní Austrálie a severozápadního Nového Jižního Walesu. Zde samozřejmě nedělní odpoledne (z pohledu Australanů nedělní večer) o vyvíjející se tropickou tlakovou níží obohaceno nebylo, však jak by také mohlo v těchto klimatických podmínkách. Zato extrémně vysoké nejvyšší denní teploty související s velice pozvolným přílivem velmi suchého a tím pádem i lehce se prohřívajícího pouštního vzduchu od severozápadu až severovýchodu se tu objeví docela často. Tak jako v závěru posledního čistokrevně-březnového týdne, který z australského podzimu ukrojil dalších cirka 1,1 %.

K rekordnímu vedru v jižních partiích Austrálie vlastně trochu napomohla i samotná Debbie – jsme na jižní polokouli, kde nižší tlak vzduch pohání vzduch stejným směrem jako vyšší tlak vzduchu u nás (resp. na celé severní polokouli). Ano, ano, pěkné, a co čísla?

Na jihu Jižní Austrálie je při vodách Velkého australského zálivu (Indický oceán) situováno město zvané Ceduna. Není moc velké, je domovem pro plus mínus 2 300 lidí. Teploty se tu profesionálně monitorují už od roku 1939, takže skoro 80 let, avšak až letos se stalo, že by 26. březen překročil hranici 41 °C – v letech 1939 až 2016 platilo, že ten nejžhavější 26. den podzimu se zjevil v sezóně 2013, kdy nabídl až 40,6 °C. Tento rok to bylo o poznání více – v 15:30 cedunského času Ceduna hovořila o nekompromisně rekordních 44,1 °C.

Teplotní rekord byl v neděli 26. 3. 2017 dále registrován například v těchto zákoutích Austrálie:

Broken Hill: 39,0 °C – pokořeno 35,4 °C z roku 2013 (měření probíhá od roku 1957)

Port Augusta: 43,1 °C – pokořeno 39,3 °C z roku 2013 (měření probíhá od roku 2001)

Snowtown: 40,0 °C – pokořeno 36,8 °C z roku 2013 (měření probíhá od roku 1998)

Woomera: 43,0 °C – pokořeno 39,2 °C z roku 1980 (měření probíhá od roku 1949)

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...