GUAM SE NAKONEC DOČKAL TÉMĚŘ 180 KM/H

16.5.2015 17:25 | Autor: Jan Horák

Tajfun Dolphin se o hokejové sobotní ráno, konkrétně v půl osmé středoevropského letního času, již nacházel ve Filipínském moři v oblasti mezi 140. až 145. východním poledníkem a 13. až 18. severní rovnoběžkou. Vstup do filipínských vod bouři přál, neboť zesílila – s větrem o rychlosti přes 215 km/h se zařadila mezi tajfuny 4. kategorie. Před vstupem do zmíněné části Tichého oceánu oblační vír dle předpokladů sice přešel přes Guam / jih Severních Marian, nakonec ale tuto část světa nebičoval tak, jak se původně očekávalo – namísto tajfunu 3. kategorie čelilo americké území „pouze“ tajfunu 2. kategorie.

Na severu ostrova Guam se nachází základna Letectva Spojených států amerických (ang. United States Air Force neboli USAF) Andersen a na zdejší stanici bylo při řádění tajfunu Dolphin zaznamenáno proudění vzduchu o rychlosti až okolo 40 m/s, tj. 144 km/h s tím, že nárazy větru dosahovaly rychlosti kolem 45 až 48 m/s, tj. 162 až 173 km/h (stav v pátek večer guamského času čili v pátek odpoledne českého času). Vliv oblačného víru na guamské podmínky pak v dalších hodinách vzhledem k jeho vzdalování se od ostrova začal pozvolna slábnout a o guamskou sobotní 16. hodinu (Guam leží vůči České republice v časovém pásmu +8 hodin) z toho už byl jen čerstvý vítr o rychlosti do 12 m/s (43 km/h) s nárazy do 18 m/s (65 km/h).

V dalších dnech už by Guam mělo provázet pohodové počasí bohaté na sluneční paprsky a nejvyšší odpolední teploty by se měly držet v okruhu 28 až 30°C.
Jižní sektor Severních Marian na tom tak špatně nebyl, protože tajfun Dolphin věnoval svou pozornost hlavně Guamu. Na hlavním a největším ostrově Severních Marian, kterým je Saipan a jenž je od Guamu vzdálen cca 200 km severovýchodně, byly v jeho jižním úseku na stanici na mezinárodním letišti zaznamenány poryvy větru o maximální rychlosti kolem 25 až 28 m/s, tj. 90 až 101 km/h (stav v pátek večer, z českého pohledu v pátek odpoledne). Zde se též v nejbližším období očekává vlídné počasí s popoledními hodnotami v sousedství 28 až 30°C.

K těm vůbec nejdivočejším tajfunům na půdě Guamu patřil supertajfun Paka z prosince roku 1997 – na stanici řečené základny Andersen byl hlášen úctyhodný úder větru o rychlosti až téměř 106 m/s (lehce přes 380 km/h). O rok dříve se však supercyklón Olivia na ostrově Barrow u Západní Austrálie postaral o náraz v podobě 408 km/h, jenž byl po čtrnácti letech prozkoumávání nakonec uznán a nahradil tak z americké hory Mount Washington, kde bylo při bouři v dubnu 1934 dosaženo nárazu o tempu 372 km/h.

U nás se v tomto ohledu nejvíce předvedl orkán Kyrill, a to na česko-polské Sněžce, jež čelila poryvům o rychlosti až 60 m/s (216 km/h).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...