HORKÉ CYKLONÁLNÍ ČASY PRO AMERICKOU VÍRU

9.6.2016 8:14 | Autor: redakce

 

 

Nárazy větru o rychlosti až 120 km/h, pocitová teplota na -7 °C, velká oblačnost a trocha srážek. I tak může vypadat osmý den meteorologického léta v zemi nikdy neutichajícího světla, kterou je v tomto případě severní Skandinávie, pokud je na scéně paní cyklóna.

Když na Českou republiku v úterý 7. června 2016 dopadaly sluneční paprsky, o což se postarala méně ambiciózní tlaková výše se středem nad Polskem, bylo nad evropským severním polárním kruhem k vidění poměrně dost oblačnosti – častokrát v mírumilovně-kupovité podobě. Aby také ne, když sem po věčně chladných vodách Severního ledového oceánu plula tlaková níže. A protože se cestou k Severoevropanům poněkud prohloubila, čímž zesílila, bylo ve čtvrtek odpoledne ve švédském národním parku Stora Sjöfallet možné zaznamenat v úvodu zmiňovaná troposférická fakta.

Cyklonální pochody hrály v předešlých desítkách hodin podstatnou roli i za Atlantickým oceánem. A zřejmě tomu tak bude také v dnech nadcházejících.

Začněme však 7. červnem. Americký stát Washington byl v tomto dni stejně jako celý západ Spojených států amerických terčem systému nepříliš hlubokých tlakových níží. Ty do této části Ameriky nadále dodávaly teplý vzduch, který navíc musel překonávat značně vyvýšený terén. Výsledkem byly místně dosti vysoké nejvyšší odpolední teploty přinášející rekordy – příkladem město Yakima naměřilo až 38,9 °C, tato hodnota překonala 36,1 °C ze 07.06.1948.

Sousedé Kanaďané na tom byli obdobně – v Kamloops na jihu Britské Kolumbie se úterní rtuť teploměru vyšplhala na 35,3 °C, překonáno 35,2 °C ze 07.06.1977.

Cyklóna během úterý úřadovala taktéž nad jihovýchodem Kanady / severovýchodem Spojených států amerických. Kanadské město Sault Ste. Marie leží v podstatě na stejné zeměpisné šíři jako Yakima, v úterý nicméně pozorovalo maximum 10,8 °C – důvod jasný, cyklonální advekce chladu od severozápadu. A ve středu v 5 hodin ráno: Yakima 19 °C, Sault Ste. Marie 6 °C.

Ve čtvrtek 9. června by se měl na půdě Spojených států amerických odehrát další zajímavý příběh, jehož stěžejní postavou je opět oblast nízkého tlaku vzduchu.

Aktuálně to vypadá na horké cyklonální časy pro americkou víru – tropický vzduch se, naplní-li se scénáře, rozlije po celém prostoru mezi Texasem a Severní Dakotou. V Jižní Dakotě se nachází město zvané Faith, v českém dialektu Víra. Čtvrteční denní maxima by se tu měla motat kolem 35 až 37 °C.

A podíváme-li se do životopisu zdejšího 9. června, zjistíme, že svého prozatímního životního úspěchu dosáhl v roce 1956, kdy dotáhl až na 36,1 °C.

Na pátek se tu rýsuje 34 až 36 °C – 10. červen byl nejteplejší v sezóně 1976 s 36,7 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...