JITRO VČEREJŠÍ PONĚKUD VLAŽNĚJŠÍ

15.7.2017 8:15 | Autor: Kamil Sojka

Zběžná rekapitulace nedávné povětrnostní situace:

V průběhu středečního odpoledne se do České republiky začala od západu nasouvat oblast vyššího tlaku vzduchu. Zároveň však nad severním Německem pobýval střed oblasti nižšího tlaku vzduchu, pravda nikterak významné, která se prosazovala také v našem vzdušném prostoru. Byť tato slábnoucí tlaková níže relativně kvapně postupovala dále na východ, večerní a noční konfrontaci s přední stranou zmiňované tlakové výše se nevyhnula. V důsledku toho nejen v Krušných horách přechodně dosti oživly anemometry. Rovněž k nám pronikl chladnější vzduch od severozápadu, což se mimo jiné projevilo včera ráno po anticyklonálně laděné noci.

V sousedních Drážďanech se páteční ráno prezentovalo až 9,1 °C – v letech 1935 až 2016 byl 14. červenec nejchladnější v roce 1990, když slevil až na 8,8 °C. Hned za ním byl 14. červenec 1971, jenž teplotu vzduchu stáhnul až na 9,3 °C. A bronz v tomto kontextu do nedávna patřil 14. červenci 1972, který do metropole Saska přinesl až 9,4 °C. Celkově Drážďany ve zmíněném období registrovaly pouze šest 14. červenců, kterým se podařilo sejít pod hranici 10,0 °C.

U nás zase skóroval Liberec – hlavní město severních Čech v úvodu pátečního dne naměřilo až 5,0 °C. Tato hodnota nejenže se stala tou nejnižší od pátku 2. června (4,9 °C), ale, což je důležitější, postarala se o to, že padl rekord ze 14. července 1971, a to 6,0 °C. Popravdě, v pátečním ranním Liberci byla větší zima než například ve Verchojansku (5,9 °C), v Jakutsku (13,5 °C) či dokonce v Longyearbyenu na Špicberkách (5,8 °C).

Do naprosto identické situace se dostala také východnější Přibyslav, která rovněž evidovala až 5,0 °C, takže i zde byl vstup do posledního dne pracovního týdne svěžejší než v Arktidě. Ostatně jako v Holešově a více méně i v Ústí nad Orlicí – v prvním případě až 5,6 °C, v tom druhém až 5,8 °C, z čehož vyplývá, že menší Ústí stoprocentně napodobilo polární Longyearbyen.

Klasiky samozřejmě nezklamaly:

Kvilda spolu s Jizerní slatí tečovala -3,4 °C. Obě tyto „ledové dámy“ díky tomu pokořily nejsevernější (synoptickou) meteorologickou stanici na světě, jež sídlí na grónském mysu Morrise Jesupa, u níž se včerejší jitro chlubilo nějakými -2 °C. Tím však výčet zákoutí českého světa nabízejících -3,0 °C a méně tak nějak končí. Je polovina léta, tak ještě aby ne.

5,8 °C nicméně nebylo hlášeno pouze v Longyearbyenu nebo v Ústí nad Orlicí, taktéž ve středním Nizozemsku, konkrétně v Deelenu, spatřili tuto hodnotu. Akorát ne včera, nýbrž loni – do hlubších Celsiových hlubin prozatím zdejší 14. červenec nezavítal. Alespoň ve smyslu let 1951 až 2017. Letošních 7,9 °C přesto špatně neskončilo, neb předběhlo 8,1 °C ze 14. července 1958, zásluhou čehož se ocitlo na 8. místě za 7,3 °C ze 14. července 1972.

PS: Lomnický štít včera ve 20 hodin hlásil 1 cm mokrého sněhu – první červencová sněhová pokrývka od čtvrtka 3. července 2014, kdy byl pocukrován 3 cm sněhu.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...