KRÁTKÁ ROZPRAVA NA TÉMA HURIKÁNY (2. ČÁST)

9.10.2017 6:18 | Autor: Kamil Sojka

Pokračování krátké rozpravy na téma hurikány s floridskou meteoroložkou Peggy:

Nejhorší hurikán v dějinách Floridy se udál kdy?

Ten vůbec nejsilnější hurikán, který kdy přímo zasáhl floridské území, byl tzv. Labor Day Hurricane 1935. Tenkrát udeřil na západní pobřeží s tím, že tlak v jeho středu odpovídal až 892 hPa. Nejprudší nárazy větru dosahovaly rychlosti okolo 185 mph, z Vašeho úhlu pohledu 295 km/h.

Pokud se nemýlím, narodila jste a taktéž jste vyrůstala v okolí illinoiského Chicaga. Toto zákoutí Spojených států amerických hurikány nezná. Před tím, než jste se spolu s manželem odstěhovala na Floridu, uvědomovala jste si to riziko, že Váš nový domov může být cílem nějakého mocného hurikánu? Ano, vím, v obecném smyslu na Floridě hurikány zase až tak četné nejsou, ale stejně…

Ovšemže jsem moc dobře věděla, že Florida (a tedy i můj nový domov) může být zasažena hurikánem, ale teď, když tady bydlím, o nich vím mnohem více, přeci jen jsem je zažila z první ruky a ne pouze „dálkově“. A zkušenosti jsou z nezaplacení, byť i ty zdánlivě nepěkné. Či se snad mýlím?

Spolupracují floridští profesionální meteorologové s lovci hurikánů? Pokud ano, jakým způsobem?

Ano, meteorologové, a to všichni, využívají údaje získané a nashromážděné lovci hurikánů. Vždyť nám dávají relativně dost přesný přehled o jejich síle, velikosti a přesném umístění. Ulovená data mimo jiné pomáhají numerickým modelům lépe modelovat tropické tlakové níže.

Teritorium Spojených států amerických bylo poprvé v historii v průběhu jedné sezóny atlantických tropických tlakových níží zasaženo dvěma hurikány 4. kategorie. Prvním byl samo sebou Harvey, tím druhým následně Irma. Dále, prvně od roku 1924 Kuba měla tu čest s hurikánem 5. kategorie. A v neposlední řadě, poprvé od letopočtu 2010 byly v Atlantickém oceánu spatřeny tři hurikány najednou (Irma, José a Katya). Tak trochu to vypadá, že se situace s hurikány zhoršuje. Nebo je to jen iluze? Co myslíte?

Dle mého skromného názoru je aktivita ze strany tropických cyklón cyklická v řádu desetiletí, přičemž v současnosti se nacházíme v aktivnějším cyklu. Neopomínejme ještě hurikán Maria, který nedávno zasáhl (a zdecimoval) ostrovní Portoriko, kde, jak moc dobře víte, žije má kolegyně Odalys…, a hurikán Nate, který zasáhne jih Spojených států.

Kolik meteorologických stanic (a Dopplerových radarů) bylo zničeno během hurikánu Irma?

Budeme-li se bavit o naší lokalitě, to znamená o Melbourne a jeho blízkém sousedství, tak nevím o žádné stanici (či radaru), jež by byla Irmou zcela a naprosto zničena. Některé z nich samo sebou poškozeny byly, což mohu potvrdit, protože jsem pár našich meteorologických stanic v rámci oprav navštívila. Jinak tomu bylo na Portoriku.

Viděl jsem několik videí zachycujících řádění hurikánu Irma a všiml jsem si, že relativně hodně lidí navzdory všem radám zůstalo doma. Znamená to tím pádem, že evakuace není povinná? A kdy vůbec vláda Spojených států amerických (nebo kdo vlastně) vydá pokyn k evakuaci, až jim Vy meteorologové zavoláte a řeknete něco ve smyslu „zachraňte ty lidi!“? Jak to funguje?

„Povinné“ evakuace se týkají nejrizikovějších (nejvíce ohrožených) oblastí. Nicméně pokud se lidé rozhodnou neopustit evakuační zónu, neznamená to, že je čekají právní problémy, nikdo pro ně nepřijede a násilně je neodtáhne. V praxi jde „pouze“ o to, že záchranné služby jim v případě nouze nebudou schopny při hurikánu pomoci, jinak řečeno se o sebe musí postarat sami. Nikdo ale není fyzicky nucen k odchodu. Na druhou stranu je pokaždé nemálo lidí, kteří se rozhodnou odejít, ačkoli nejsou přímo v evakuační zóně. Vědí totiž, že jejich dům může utrpět vážnější škody, že mohou být až několik dní bez vody atd. Prostě záleží na každém, jak se rozhodne.

Po silném hurikánu (a nejen po něm, obecně po troposférických katastrofách) se pokaždé rodí statě ohledně klimatických změn, přičemž výjimkou nejsou ani texty o apokalyptickém hurikánu 6. (nebo ještě vyšší) kategorie. Je dle Vás „šestka“ možná, či se jedná pouze a jen o sci-fi?

No, když se nad tím zamyslíme, tak vlastně „šestka“ reálná je. Jakmile rychlost větru produkovaná hurikánem vzroste o 20 až 30 mph (30 až 50 km/h), ten automaticky povýší o jednu kategorii. Takže pokud by hurikán 5. kategorie přidal dalších 20 až 30 mph, v zásadě by dosáhl na status 6. kategorie. Samo sebou je otázkou, zdali má smysl přidávat další kategorie? Nejsem si úplně jistá tím, že by to lidem nějak pomohlo v přípravách. Navíc, „pětky“ zase až tak frekventované nejsou. Nemluvě o tom, že ne každý silný hurikán udeří na pevninu. Diskutabilní téma.

Dodatek: Původní myšlenkou bylo, aby se této nedlouhé rozpravy zúčastnila také Odalys Martínez-Sánchez z portorického San Juanu, která stejně jako Peggy Glitto pracuje pro Národní meteorologickou službu. Z pochopitelných důvodů se tak nakonec nestalo.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...