LETEM SVĚTEM (PODEVÁTÉ)

29.4.2018 9:07 | Autor: Kamil Sojka

I NA IRÁCKÝ PÍSEK OBČAS ZAPRŠÍ

Kolika srážkami byla mezi pátečním a sobotním dopolednem obdařena Česká republika? Žádnými. Tedy, něco málo srážkoměrná síť evidovala, nicméně po praktické stránce se jednalo o jedno velké nic. Řeč je kupříkladu o 0,2 mm naměřených srážkoměrem v Hanušovicích na Šumpersku, a to v pátek v čase 16:00 až 17:00. Budeme-li se řídit heslem důvěřuj, ale prověřuj a nahlédneme do archivu radarových odrazů a družicových snímků, nabudeme znalosti o tom, že nad Hanušovicemi v onom termínu zpočátku byl houf mráčků, jenž kvapně odletěl. Vydal ze sebe 200 ml vody?

Na Blízkém východě příliš často neprší, ostatně proto Arabský poloostrov a přilehlé státy hostí pouštní písek. I tak čas od času nějaká ta vodonosná oblačnost nejen do saúdskoarabského vzdušného prostoru zavítá. Prokazatelným důkazním materiálem je konec pracovního týdne a de facto také úvodní polovina víkendu, v obou případech posledního dubnového. Nad Sýrii a její sousedy se od západu, tudíž ze Středozemního moře, nasunula oblast nízkého tlaku, která vzatou vlhkost proměnila v oblaka, mimo jiné ta nejmajestátnější.

Bouřky a vůbec rotační pohyb mraků byl dobře patrný nad Irákem, kde napršelo poměrně dost. Viz. některé čtyřiadvacetihodinové (do sobotních 10:00) sumy srážek: Bagdád 0,3 mm, Mosul 0,8 mm, Arbíl 6 mm, Al-Chalis 7 mm, Sulajmáníja 15 mm… Pro zajímavost budiž doplněno, že březen obšírné většině iráckého území věnoval nanejvýše 0 až 3 mm srážek, pouze ojediněle 4 mm a více. Srážkově nejbohatší bylo severní okolí Basry (6,5 mm).

ŠESTNÁCTERO BRITSKOKOLUMBIJSKÝCH REKORDŮ

Před několika dny byl Washington omýván jihovýchodním anticyklonálním vánkem, pak se ale štěstí usmálo také na Kanaďany, přesněji na ty, kteří žijí v Britské Kolumbii. Silně nerovný (členitý) terén přidal ruku k dílu a na mnoha místech fénování spálilo letité statistiky zaměřené na 26. duben. Tím je míněno, že padlo nespočet, dohromady šestnáct, teplotních rekordů.

Nejhřejivější byl Squamish (20 000 obyv.), neb naměřil až 29,2 °C. Zesnulo 26,5 °C z roku 1987. Na stříbrném postu stanula Naděje (Hope), zhruba šestitisícové maloměsto, neb dosáhla až na 29,0 °C. Tím pokořila 27,8 °C z letopočtu 1947. Třetím nejteplejším zákoutím nejihozápadnější kanadské provincie byl/a usedlost Agassiz a osmdesátitisícový Chilliwack. Tam i tatam se čtvrtek představil až 28,6 °C, pročež upadlo do zapomnění 28,3 °C z jara 1900 a 27,8 °C ze sezóny 1926.

DOSTI ABNORMÁLNÍ DUBEN V RAKOUSKU

Že letošní duben neskončí mezi těmi (nej)chladnějšími, to je jasná věc. Rakouští meteorologové, prozatím předběžně, i když nejspíše také konečně, už vědí, že duben 2018 bude druhým nejnadprůměrnějším dubnem za posledních 251 let. Za „normál“ jsou považována léta 1981 až 2010, ty duben 2018 převyšuje o necelých 5 °C. Rekordmanem je duben 1800, jehož odchylka činí +5,7 °C.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Planning and Programs Development

Planning and programs development are crucial to any business. They...

Online Media and Business

Prior to the advent of digital technology, access to large...

The Technologies of the Future and How They Affect the Workplace

Technology is changing our lives in a constant rate. We...


How to Select VDR Providers

Virtual data https://www.projects-manager.org/benefits-for-the-business-you-can-expect-right-after-installing-online-data-rooms/ rooms simplify due diligence, collaboration...

Corporate Travel Arrangements

Corporate travel arrangements enable companies to send employees to locations...

What Is an Online Data Room?

Online Data Room is a cloud-based document management platform which...


Real Estate Management 101

The term real estate management describes the various actions that...

How to Achieve Effective Project Management

Effective project management is the ability to ensure that projects...

Advanced Features of Virtual Data Rooms

Data rooms are an essential tool to facilitate business transactions...