LÉTO NA ŽELEZNIČNÍ STANICI WUDAOLIANG

8.7.2015 8:56 | Autor: Jan Horák

Čínu, resp. Čínskou lidovou republiku zná díky jednomu z nejslavnějších světových sloganů „Made in China“ asi téměř každý, u železniční trati Qingzang (Golmud–Lhasa) už to však tolik platit nemusí. Je dlouhá 1 142 km, což odpovídá polovině délky státní hranice České republiky. Celou trasu lemuje něco málo přes 40 železničních stanic, z nich je však většina zcela pustá nebo jinak nevyužívaná. Některé slouží jako vyhlídky, jiné zase jako „čas odpočinku“.

Jednou z mnoha zastávek na této železnici je Wudaoliang. Nachází se při národní vozovce s označením G109 (Lhasa < -> Si-ning), a to přibližně 600 km severovýchodně od Lhasy, plus mínus 4 800 km jihovýchodně od Moskvy, zhruba 4 900 km severovýchodně od Somálska a cca 6 400 km jihovýchodně od Chebu. Zdejší reliéf spravuje Tibetská plošina, v praxi to tak znamená vysokou nadmořskou výšku, která přesahuje 4 000 m.n.m.

O nějakou tu stovku metrů dále směrem na sever od zmíněné železniční stanice lze najít citovanou komunikaci G109 a při ní několik čerpacích stanic, menších obchůdků a také restaurací. Obě místa jsou spojena cestou s tvrdým nepřírodním povrchem (asfalt), není tedy třeba se nijak namáhat. Vyjma nádrží s palivem a malých budov s občerstvením je v této části světa také nainstalována meteorologická stanice, jež zde zaznamenává troposférické chování. Výšková hranice pro přežití lidského organismu je nějakých 5 000 m, v tomto případě jde o bezmála 4 450 m.

Výsledkem jsou dvě věci – za prvé je tu méně kyslíku než v Česku a za druhé jsou tady letní měsíce mnohem chladnější než na převážné většině severní polokoule. Tak například v neděli, kdy bylo v Čechách naměřeno až 38.4°C (budeme-li počítat i určitou část Prahy, tak 39.2°C), se zastávka Wudaoliang a její přilehlé okolí dočkala nanejvýš 10.7°C, přičemž v noci došlo k poklesu až na lehce záporných -1.6°C.

Od začátku kalendářního léta 2015 až do úvodu tohoto týdne, tj. od pondělí 1. června do pondělí 6. července, byl v tomto koutě světa nejvyhřátější pátek 26. června se svými odpoledními 15.6°C. Do opačné pozice se dostal čtvrtek 4. června, který ve své první tmavé části slevil až na -5.1°C (přes den přinejlepším 9.4°C). Teplotním průměrem celého období pak bylo 3.6°C, což je o necelých 5°C méně než na česko-polské Sněžce.

Loňské meteorologické léto se u stanice Wudaoliang prezentovalo celkem 5.6°C, nejteplejším dnem se stal 19. červenec, jenž nabídl až 16.7°C, a naopak tou nejchladnější čtyřiadvacetihodinovkou byl pátek 6. června, a to zásluhou svých ranních -4.7°C (po poledni ne více než 13.6°C).

Nejvyšší hodnotou v posledních letech bylo 21.5°C (středa 14. srpna 2013) a tou nejnižší -30.3°C (středa 17. ledna 2007).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...