NUUK TERČEM OSTŘEJŠÍHO KONFLIKTU MEZI TN A TV

2.6.2018 8:32 | Autor: Kamil Sojka

Stejně jako u nás ve střední Evropě, také o 4 000 km severozápadněji byl vstup do letošního meteorologického léta bouřlivý. Avšak na teritoriu České republiky díky bouřkové aktivitě spjaté s rozplizlou oblastí nízkého tlaku, kdežto na západním pobřeží Grónska zásluhou výraznějšího tlakového gradientu, který byl produktem osobního setkání jižní strany cyklóny se středem nad severním Baffinovým ostrovem se severní partií anticyklóny se srdcem tepajícím dá se říci na půli cesty mezi Grónskem a Islandem.

Schytal to mimo jiné Nuuk, nejpočetnější a zároveň hlavní město tohoto prozatím ledomilného a sněhomilného ostrova:

01.06.2018 10:00 – zataženo s deštěm, 2 °C, průměrná rychlost větru ±70 km/h, nárazy ±100 km/h

01.06.2018 07:00 – zataženo s deštěm, 4 °C, průměrná rychlost větru ±85 km/h, nárazy ±120 km/h

01.06.2018 04:00 – zataženo s deštěm, 4 °C, průměrná rychlost větru ±90 km/h, nárazy ±125 km/h

Rozladěné povětrnostní podmínky nicméně grónskou metropoli sužovaly již na sklonku života meteorologického jara. Od první do poslední sekundy čtvrtečního dne vítr vanul tempem v průměru kolem 70 km/h, přičemž poryvy se motaly okolo 95 až 120 km/h. Čtvrtek byl rovněž mrazovým, byť jen tou nejtěsnější možnou cestou – hned v čase 0:00 bylo naměřeno -0,1 °C. Posléze se už záporné hodnoty neprosazovaly, denním maximem se později stalo 6,2 °C (zaznamenáno nedlouho před půlnocí oddělující den čtvrteční a páteční).

Vstup do loňského meteorologického léta byl o dost mírumilovnější, neb anemometry skloňovaly přinejhorším 20 km/h (povětšinou 10 km/h). Srážky nesrážkovaly a rtuť teploměru pobyla v rozmezí od 1,1 do 8,5 °C.

Mezinárodní den dětí 2016 se v Nuuku taktéž tvářil přátelsky. Na svém počátku, přesněji v ranních hodinách, sice přechodně zprostředkoval čerstvý vítr o střední rychlosti v sousedství 30 km/h, ale poté se umoudřil a větrně byl slabým až mírným. Mimoto ubral na oblacích, když ze zatažena učinil polojasno. Teploty s ohledem na klimatické poměry rovněž sympatické, a to 1,3 až 8,7 °C.

Tentoroční 1. červen byl vskutku nadmíru agresivní, přinejmenším v uplynulých 10 letech se takhle adrenalinově nechoval.

Červnový Nuuk umí jak zchladit, tak i zahřát. Příkladem ve čtvrtek 11. 5. 2015 slevil až na -2,4 °C, zatímco více méně přesně o rok později, ve čtvrtek 9. 6. 2016, všem nabídl až 24,7 °C. Pamatujete si, jak tehdy vypadaly tuzemské nejvyšší denní teploty? V rámci synoptické sítě bylo nejtepleji v Doksanech, jež tečovaly 24,5 °C, a například České Budějovice se zastavily na 19,4 °C, tedy byly o 5,3 °C svěžejší než západní Grónsko.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Planning and Programs Development

Planning and programs development are crucial to any business. They...

Online Media and Business

Prior to the advent of digital technology, access to large...

The Technologies of the Future and How They Affect the Workplace

Technology is changing our lives in a constant rate. We...


How to Select VDR Providers

Virtual data https://www.projects-manager.org/benefits-for-the-business-you-can-expect-right-after-installing-online-data-rooms/ rooms simplify due diligence, collaboration...

Corporate Travel Arrangements

Corporate travel arrangements enable companies to send employees to locations...

What Is an Online Data Room?

Online Data Room is a cloud-based document management platform which...


Real Estate Management 101

The term real estate management describes the various actions that...

How to Achieve Effective Project Management

Effective project management is the ability to ensure that projects...

Advanced Features of Virtual Data Rooms

Data rooms are an essential tool to facilitate business transactions...