OHLÉDNUTÍ ZA VČEREJŠÍ VELICE TEPLOU NOCÍ

31.5.2017 9:46 | Autor: Kamil Sojka

Včerejší noc v České republice učinila jeden poměrně zajímavý počin – nejvyšší nejnižší teplota byla, alespoň co se sítě synoptických stanic týče, naměřena v horských oblastech, konkrétně na českostředohorské Milešovce, kde mezi pondělní 21. hodinou až úterní 7. hodinou rtuť teploměru neklesla pod 19,7 °C. Například šumavský Březník byl v tomto ohledu o 17 °C chladnější, neb nedlouho po 4. hodině zavítal do rozmezí od 2,0 do 2,5 °C.

Vrchol Českého středohoří však nebyl sám. Hned za ním se totiž na 2. místě ocitla Přimda, která nešla pod 18,8 °C, a z výše položených míst pak ještě dosti exceloval orlickohorský Polom, jenž za teplotní dno považoval prakticky identických 18,0 °C. Protože se však v Ústí nad Labem teplotní křivka rozhodla svůj pád ukončit na 18,4 °C, musel se Polom spokojit s méně půvabným 4. místem, což je docela škoda. Relativně nedaleká Pec pod Sněžkou slevila „až“ na 12,5 °C – díky tomu se stala druhým nejsvěžejším zákoutím Česka, tím prvním byla Lysá hora, která rtuť teploměru strhla ještě o 0,4 °C níže, takže na 12,1 °C.

Z těchto faktů vyplývá, že také veleslavný pražský tepelný ostrov musel před Milešovkou ohnout svůj pomyslný hřbet – v Praze se nejnižší teploty ocitly v prostoru od 15,7 do 17,4 °C. Dále vyplouvá na povrch to, že noční/ranní Milešovka zahřála více než Džerba na jihu Tuniska, která vychladla až na 18,6 °C, z čehož lze vyvodit, že i Přimda měla navrch. Čili by se nabízelo říci, že v noci z pondělí na úterý bylo lepší zůstat v nížinách, avšak jak dokázal například ten Březník na Šumavě, „vedro“ se rozhodně netýkalo všech horských oblastí.

Milešovka sice nakonec tropickou noc nezažila, na jihozápadě Bavorska, jmenovitě v Lahru ležícím u řeky Rýn (tj. u francouzsko-německé státní hranice) mezi Freiburgem a Offenburgem, se jí ale dočkali, poněvadž se jejím minimem stalo 20,7 °C. A nebýt večera, jednalo by se o historickou událost – ačkoliv se v tomto koutě Německa počasí bedlivě sleduje už od počátku 50. let 20. století (od roku 1950), tak až do tohoto týdne platilo, že ta vůbec nejvyšší nejnižší teplota vztahující se na 30. květen činila 16,0 °C (1979).

Jen pro zajímavost – loni se v Lahru 30. květen prezentoval nejnižší teplotou 14,5 °C, tato hodnota se ve smyslu let 1950 až 2016 uvelebila na 6. místě. Následně o rok později v pondělí 29. května 2017 se po obědě vzduch prohřál až na 32,8 °C, čímž bylo pokořeno 30,5 °C z letopočtu 2005. 30. květen byl v Lahru nejparnější v sezóně 2011, když donesl až 31,6 °C – tento výkon zůstává nadále nepřekonán.

Zpět k věci – noc z pondělního dne na ten úterní se severně od Freiburgu chlubila minimem 20,7 °C. To je o 4,7 °C více než na konci 70. let 20. století. Problém je ale to, že ve večerním čase bylo chladněji – ve 23 hodin Lahr hovořil o 18,7 °C. Oněch 16,0 °C z roku 1979 však pokořeno bylo.

Závěrem dobré podotknout, že věru vysoké nejnižší teploty byly v úterý 30. května 2017 spatřeny na mnoha dalších místech, a to jak v Německu, tak také v okolních státech. Prostě bylo hic.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Features to Look For in a VDR

If you are looking for the best VDR, companies should...

How to Elevate Board Management Decision Making

In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One

Online board meetings are a useful solution for the non-profit...


The Benefits of a Virtual Data Room Review

It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security

Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners

Whether you're new to investing, or simply looking to learn...


How to Protect Confidential Documents for Boards

In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

Virtual Board Meeting Software

Software for board meetings can be a great tool to...

How to Conduct a Successful Business Meeting

A business gathering allows coworkers to work together on important...