Stránky nejsou přizpůsobené pro mobil. Reklama je všude. V patičce jsou odkazy na neexistující firmy. Ostatní odkazy nefungují nebo vedou do nelogických sekcí… a to nejenom na našem historickém webu, ale obecně. Co s tím?
Webové stránky podléhají módě jako spousta jiných věcí a produktů. Na náš web meteopress.cz chodí v bouřkové sezóně víc než 100 tis. lidí denně, ale rozhodně se řadíme do série špatných webů.
Čas na změnu
Poslední rok o sobě v Meteopressu rádi mluvíme jako o firmě, která předpovídá počasí a hlavně si uvědomuje, že nastalo 21.století — což se na webu zatím moc neprojevilo (viz obrázek výše). Trochu se o celém procesu rozepisujeme tady na Medium:
A proč nový web?
Krásně to shrnul náš spolupracovník Pavel z happyend.agency:
>>> Pokud se dostaneš do fáze, že přemýšlíš o svém webu jako o zastaralém, už je pozdě…
A se stávájícím webem se jen horko těžko můžeme prezentovat jako moderní start-up (i když je nám 25 let, tak to platí), který se snaží přemýšlet trochu jinak.
Poučení:
Webová stránka musí fungovat jako produkt. Musí se testovat a neustále zlepšovat podle uživatelských preferencí. Jakmile na web začne sedat prach, tak jste buď usnuli na vavřínech nebo jste se (v lepším případě) rozhodli, že pro vás není důležitý.
Co se tedy stalo za posledních 5 měsíců?
Září 2017
Z předchozích zjištění máme celkem solidní základ o tom, jak je v Česku vnímána předpověď počasí, jak se přibližně chová naše cílová skupina a co tak nějak potřebuje. Prověřit si state-of-the-art a okolní konkurenci taky není od věci, ale shrnuto do jedné věty: všude je to stejná nuda. Zahraniční weby jsou na tom lépe technicky, ale i tady máme pocit, že potenciál je jinde… (možná proto, že fungují globálně: weather.com, wunderground.com a spousty dalších)
Kreslíme wireframe hlavní stránky a testujeme na třech kamarádech — nějak se začít musí, tak si alespoň osaháme prototyp a zjistíme, co vlastně chceme zjišťovat. Lehárko.
A taky mi jako vždy pomohl Petr Stedry, který mi opět připomněl, že persony nejsou o demografii a velikosti měst, ale o potřebách. Zpátky na zem.
Výsledky
- Horní menu s fičurami nedává smysl, participanti jej úplně ignorovali
- Přepínání mezi teplotou a oblačností participanti očekávali spíš přímo na mapě
- Rozdíl mezi položkami Bouřka a Radar byl minimální
- Nastavení vlastní lokality se zdá být teoreticky super (“hele, tady si můžu dát vlastní lokality, to se mi líbí…”), ale prakticky propadly (“my: “a kolik máš teď ve své aplikaci vlastních lokalit?” Participant: “mno, teď zrovna žádnou, vlastně to moc nepoužívám…”).
Říjen 2017
Vzniká varianta 2, 3 a 4. Rovnou jsme zkusili celý web víc přizpůsobit Frantovia přidali fotky z Instagramu. Testujeme na 6 lidech po hodině a půl, včetně úvodního povídání o počasí a předpovědi obecně. Potvrzujeme se nám, jak složité je pro spoustu lidí mluvit o něčem tam běžném, jako je počasí.
Výsledky
- Nové menu s časem se ujalo více, dopadlo jako logicky seřazené a užitečné
- Vyhledávání lokality funguje jen v “nultém stavu”, tj. když není vyplněná žádná lokalita
- Tlačítko Radar nedává v menu smysl, ale zatím jsme nenašli lepší způsob
- Textové novinky (a.k.a. feed) naprosto propadly u mladých lidí — požadovali se rychlého přehledu, bez dlouhých řečí o nastupujících tlakových frontách. Makes sense
- Shrnutí předpovědi do jedné věty se neujalo ani nyní, zato porovnání množství srážek vedle sebe v grafu bychom zahazovat určitě neměli
Listopad 2017 — soutěž a Czechdesign
Chceme dělat věci pořádně, otevřeně. Začínáme přemýšlet o soutěži na vizuální design a není lepší rozhodnutí než jít do toho s Czechdesignem(doporučujeme).
- Domlouváme schůzku a povídáme si o rozdílech mezi otevřenou a uzavřenou soutěží. Ta první osloví spousty lidí, což se nám líbí. Jenže vybírat design webu ze stovek návrhů by nebylo asi úplně bezva, takže volíme druhou možnost, uzavřený tendr. Standardně nabízí Czechdesign oslovení třech designérů, což nám přijde málo. Chceme variabilitu návrhů, bláznivé i tradiční návrhy, nějaký totální úlet i obyčejnou klasiku. Takže alespoň 5 lidí.
- Druhá schůzka probíhá u nás a povídáme si o časovém plánu, jestli máme vizi (jasně!) a kdo donese chlebíčky (všichni!)… Taky se dozvídáme, kdo by se stal naším UX mentorem, což vzhledem k velikosti českého UX rybníčku je velmi zajímavé!
- Nastává půldenní workshop Czechdesign+Meteopress: rychlý brief, a hrajeme první hru: řadíme fotky různých random lidí a nálad do skupin a podobných činností. Ve dvojicích si vlastně třídíme persony, pak dáváme dokupy včetně behaviorálního popisu a hlasujeme o vítězi.
- Druhá koncepční hra je báječných “6 klobouků”: každý z nás dostane jeden imaginární klobouk a může mluvit buď jenom negativně nebo jenom pozitivně, inovativně atd. Z balíku vytištěných konkurečních webů bereme jeden po druhém a podle klobouků hodnotíme.
- Nakonec si povídáme o USP a pomocí lepících teček si odhlasujeme tu nejlepší Value Proposition (což jsme doteď neměli…). Leze nám taky výše zmíněné motto, že “…Meteopress je firma, která se zabývá počasím počasím a jako jediná si uvědomuje, že nastalo 21.století”. Tak teď už jenom neusnout na vavřínech. Až příjdou…
- Od Czechdesignu následně dostáváme doporučení na 10 různých samostatných grafiků a 3 studia, které bychom mohli oslovit. 2 studia rovnou vyřazujeme — chceme podpořit freelance talenty, kterým nejde primárně jen o další “check”.
- Všechna portfolia ukazujeme po naší firmě v Čechách i na Slovensku, společně vybíráme 4 z nich a s výběrem pátého nám pomáhá CD. Se všemi vybranými designéry nám Czechdesign domlouvá schůzku a potkáváme se osobně — povídáme o webu, lidech, technologiích, budoucnosti.
- Je začátek prosince a designéři dostávájí přes Vánoce 6 týdnů na vytvoření grafického stylu za pomocí otestovaných drátových modelů.
- Ptají se na dopňující otázky z testování — iterace probíhaly tak nějak punkově a bez oficiálního zápisu. Takže o reportu nemůže být řeč, ale dáváme to na papír a posíláme dál.
Leden 2018
Prezentace návrhů! Čeká nás dlouhé odpoledne, tak kupujeme velkou sváču a natěšení se jdeme podívat na 5 návrhů. (BTW tu sváču donesl i Czechdesign. Prostě bezva spolupráce…)
Všechno pak jako obvykle dáváme na Medium, na náš facebook a posíláme do éteru dotazník se dvěma otázkami: Co a Proč.
Vítěze sice nevolí veřejnost, ale i tak je super si číst reakce mnoha lidí “tam venku”, protože upřímně — děláte te pro ně. A taky pro PR…
Poučení:
Pokud máte dost lidí, tak dotazníky jsou super pořád! Bohužel jsme do článku nedali naše původní zadání, takže občas docházelo k dotazům, o čem že se vlastně hlasuje — o UX? O vizuálním stylu? O ikonách? O míře inovativního řešení?
A vítězem se stává…
Jak soutěž dopadla si můžete přečíst ve zmíněném článku, každopádně po pár týdnech doděláváme zbylou část webu, řešíme kodéry (SUPERKODERS, Koia Koia! a další) a jak jinak — testujeme. Tentokrát nejen s klikacím prototypem, ale na monitoru máme celý web, který sice není napojený na náš backend, ale reálně vypadá až dost…
Únor 2018 — testování? Zase?
No jo. Už od prvních dvou lidí nám lezou prima uživatelské problémy ohledně horní hlavičky, kterou já osobně považuju za rolls-royce našeho webu a moc se na ní těším. Například nám došlo, že v rámci čistoty návrhu vypadl ukazatel pravděpodobnosti srážek, což je jeden z nejdůležitějších údajů. Nebo jak důležité je ve fázi vizuálního designu mít reálné podklady (anebo alespoň nemít úplně nereálné) — my máme všude stejné ikony počasí jen zduplikované vedle sebe, čísla teplot nesedí s křivkou pod nimi atd.
Tady je určitě namístě poděkovat lidem z U+ za jejich profi úpravy, nápady a splněné (dost často noční) termíny — dobrá práce Tom Garcy&team.
Poučení:
Pokud máte jistotu, že hlavní blockery jsou pryč, a chcete testovat finální obsah i formu, dejte si záležet na opravdu reálně vypadajících vizualizacích, bez překlepů a zbytečných chyb. Datum v listopadu ať nemá teploty 35°C, maximální denní teplota ať je opravdu vyšší než ta v noci anebo třeba lokalita uvedená na místě A ať je stejná i na místě B. Pokud nebude, zbytečně budete plést participanty a jejich odpovědi budou zkreslené — a vy se budete sami sebe ptát, jestli nepochopili obsah hlavičky nebo jim jenom nedává smysl datum, které bylo na předchozí stránce uvedené jinak?
Březen, za kamna (ne)vlezem
A kam poplujeme dál? V březnu si pěkně zakódíme HTML šablonu (o tom bude článek taky) a napojíme na naše systémy (které kdysi někdo v meteopressu trefně pojmenoval Armagedon).
A duben? To si dáme pár veselých týdnů ve znamení krizových scénářů, půlnočních oprav a asi i nějaké té kampaně na minimalizaci škod.
V originále publikováno na portálu Medium.com/pocasi