REKORDNÍ TEPLOTY NA VÝCHODĚ USA A EVROPY

4.5.2018 8:40 | Autor: Kamil Sojka

Při pohledu na čtvrteční, ale rovněž středeční nebo úterní teplotní mapy znázorňující dění ve Spojených státech amerických a v Evropě by si klidně nejeden mohl myslet, že střední Severní Amerika rovná se západní Eurasie. Důvod je vcelku jednoduchý, tam (před velkou louží) i tatam (za ní) hrála prim nepřehlédnutelná masa dosti prohřátého vzduchu, jejíž umístění bylo na obou stranách více méně stejné, simplifikovaně řečeno orientované na východní (do určité míry rovněž centrální) oblasti (viz. obr.).

1. 5. 2018

Spojené státy americké: Hranice mezi chladem a teplem vedla od jihovýchodní Arizony přes Kansas a východní Nebrasku do Michiganu, proto se nadpoloviční většina amerického území (pomineme-li Aljašku a v tomto případě i Maine) stala hostitelkou letních až tropických hodnot. Hranice 30,0 °C byla dosažena například v Chicagu, kde se denním maximem stalo přesně 30 °C. K rekordnosti to však nestačilo, v r. 1951 totiž Chicago naměřilo 32,2 °C.

Evropa: Celý Balkánský poloostrov, Bělorusko, Polsko, Ukrajina… Například Španělé na prvního máje mohli za teplem cestovat, poněkud paradoxně, za Ruskami. Namátkově za těmi, kteří žijí ve Smolensku. Ten dosáhl na 26,7 °C (nejextrémnější prvomájová nejvyšší denní teplota od r. 1944), na rozdíl od mallorské Palmy, jež si vystačila se 17,2 °C.

2. 5. 2018

Spojené státy americké: Expanze na dálný severovýchod (Massachusetts a spol.), toť hlavní cíl teplé vlny. Neboť je nadřazena americkým zákonům, nikoho se neptala a bez sebemenších komplikací si přivlastnila jak Vermont, tak také New Hampshire včetně Maine. Dejme tomu Boston v pondělí zaznamenal nanejvýše 19,4 °C, o den později se prohřál na 31,7 °C, zásluhou čehož mimochodem pokořil kubánskou Havanu a jejích 30,0 °C. Mimoto se stal svědkem druhého nejteplejšího 2. května od r. 1872 (nepokořeno 32,8 °C z r. 1930).

Evropa: Žádná zásadní změna. Namátkově v běloruském Homelu 30,4 °C – nejparnější druhý máj od poloviny 40. let 20. století.

3. 5. 2018

Spojené státy americké: Teplá noc, opravdu teplá. Dobrým příkladem je Concord. Ten ve středu v 5:00 disponoval 5,6 °C, o 24 hodin později, tedy ve čtvrtek v 5:00, hlásal 21,7 °C. V následujících desátkách minut nicméně rtuť teploměru slétla k 16,7 °C, noční čas se proto tropického přídomku nedočkal. Středeční maximum bylo v Concordu rovno 32,2 °C, tím byl skoro vyrovnán rekord z r. 2001, jímž je 32,8 °C (alespoň atakováno stříbrných 31,1 °C z r. 1930).

Evropa: Kolobřeh na severu Polska v čase 16:00 sice informoval o lepším polojasnu, ale k tomu přidal zmínku o 11,2 °C. Brrr. Avšak daleko od moře, ve velkoměstské Varšavě se identický moment představil 29,1 °C. Dne 3. 5. 2002 se Varšava dočkala 28,2 °C, to je méně než letos (stropem 29,4 °C).

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...