Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
REKORDNÍ VEDRO V KÁHIŘE A „BIBLICKÁ“ POTOPA V SA
9.4.2016 9:50 | Autor: Jan Horák
Tlaková níže, jejíž střed se v pátek odpoledne nacházel nad jižní Itálií, si poněkud zajímavě pohrála s oblačností – řeč je o „půlkruhu“, který byl před 16. hodinou jasně zřetelný nad Velkou uherskou nížinou (viz. foto). Možná se ze strany cyklóny jednalo o jakýsi pokus o kompenzaci toho, že bylo Čechům pokaženo sledování velmi tenkého měsíčního srpku.
Celkové pole nižšího tlaku vzduchu nicméně zasahovalo až nad severní Afriku, nad Kazachstánem a přilehlým okolím byl naopak k vidění opačný barometrický jev. V praxi toto rozložení tlakových útvarů znamenalo to, že se dále na východ a jihovýchod od Česka vše točilo kolem poměrně silné advekce teplého vzduchu. Tato skutečnost se v rámci Evropy projevila na Ukrajině a jihu evropského Ruska, v obou případech se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo 25 °C a leckde byl pozorován první letní den roku 2016. A to například v Krasnodaru, který se dočkal 26,2 °C (dne 8. 4. 1975 až 30,0 °C).
Teplo bylo i v Turecku, které už ale z převážné většiny spadá pod Asii. Nejrozpálenější byl turecký západ, kde se denní maxima motala až okolo tropických 30 °C. Namátkou ve městě Denizli naměřili až 31,6 °C (loňský 8. duben nešel nad 13,3 °C).
Ještě vyšší teploty však provázely Egypt, který přímo čelil saharskému vánku – vyjma přímořského severu a východu zde hlásili teploty v okruhu 38 až 42 °C.
Vedro, a to rekordní, neušetřilo ani metropolitní Káhiru, která už v 8 hodin ráno pozorovala 27 °C (v minimu se jednalo o 23,8 °C). Shodou troposférických náhod, rovněž středa 8. dubna 2015 se v egyptském hlavním městě prezentovala rekordním horkem. Tedy ne tak úplně, nejvyšší teplotou se stalo rovných 38,0 °C, čímž bylo vyrovnáno historických 38,0 °C z 8. dubna 1978. V noci tehdy rtuť teploměru poklesla k 21,0 °C a 8. hodina si připsala 31 °C, tj. o 4 °C více než letos.
Srovnáme-li ale 11. hodinou dopolední, je už situace jiná: 8. 4. 2015 35 °C, kdežto 8. 4. 2016 38 °C.
Ve dvanáct hodin středoevropského i egyptského času (země pyramid v minulých letech deaktivovala letní čas) tečovala xmilionová Káhira 38 °C s tím, že ve čtrnáct hodin už teploměr ukazoval rovných 40,0 °C. Citovaných 38,0 °C z 8. dubna 1978 bylo tím pádem zastíněno.
Jen pro zajímavost a mimo téma: Ve městě Táif, jenž je situováno v Saúdské Arábii nedaleko Mekky, se v předešlých desítkách hodin konala „biblická“ potopa. Jinými slovy blesková povodeň, za kterou stála bouřková aktivita, která byla spojena s tlakovou níží, s níž zase souvisela výrazná studená fronta, jež na konci minulého týdne začala ovlivňovat počasí na Arabském poloostrově. Ta přebarvila pouštní písek do bíla – na mnoha místech se vyskytly silné bouřky doprovázené krupobitím. Jedna taková zasáhla i metropolitní Rijád. Ale zpět k městu Táif. Video zachycující zdejší velkou vodu můžete zhlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=DUkuZZpOjc4
Kamil SOJKA
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz
How to Maximize the Value of Your Board Meetings
Board meetings are among the most valuable things your board...
The Benefits of a Data Safety Warranty
Data breaches affect businesses every second, and could cost $265...
Virtual Data Room Providers USA
Virtual Data https://dataroomusa.com/intralinks-vs-caplinked-a-virtual-data-room-comparison/ Room providers in the USA...
What Is a Virtual Data Room For M&A Transactions?
M&A transactions require sharing large amounts of information with a...
What to Look For in the Best Online Antivirus
avastfreeantivirusdownload.com/what-is-avast-antitrack-premium-key The best online antivirus defends your laptop...
Advance Your Career With a Business Computing Degree
getboardroom.net/best-business-desktop-pc Business Computing is a degree designed to...