ROZHOVOR Z NEW YORKU: ANTHONY MARTELLO (1/4)

8.1.2018 8:24 | Autor: Kamil Sojka

Dnešní zastávkou na cestě kolem světa, jejímž smyslem je vyzpovídat ty, kteří paní meteorologii věnovali celý svůj život, to znamená stali se profesionálními meteorology, bude takzvané Velké jablko, jinak řečeno dozajista jedno z nejznámějších velkoměst na světě – New York City. V tomto případě konkrétně navštívíme pana Anthonyho Martella, který žije v poměrně sympatické ulici newyorské čtvrti známé jako Queens. Pojďme na věc.

Docela dost lidí ve Spojených státech amerických neví vůbec nic o České republice. Takže, vážený pane Anthony, moje první otázka zní: Co víš o nevelké zemi zvané Česko? A prosím, nežádej strýčka Googla o pomoc…

Tohle je dobrá otázka, no ale myslím si, že toho o České republice vím poměrně dost! Vaše země má dlouhou a bohatou historii, zásluhou rozmanitých kultur díky své poloze ve střední Evropě. Je to jakoby hranice mezi evropským východem a západem, takže se v ní projevují vlivy z obou stran. Soudě podle toho, co jsem pochopil a viděl na obrázcích, docházím k názoru, že Vaše země má spoustu nedotčené krajiny v podobě kopců a hor, pak tam máte malebné vesnice, krásné hrady a zámky, nemluvě o nádherné středověké architektuře. Vaše hlavní město – Praha – je nádherné, rozhodně bych ho jednoho dne chtěl navštívit!

Koukám, že internet v Americe máte… 🙂

Ha, ha, ha, a co ty víš o Americe?

…další otázka:

Dodatečně na téma Česko: Pan Jaromír Jágr. Víš, o kom právě teď hovořím? New York Rangers může být malá nápověda…

Ale no tak, samozřejmě vím, kdo Jaromír Jágr je! Je to velice známý hokejista, který hrál (hraje) v naší Národní hokejové lize (NHL), a to hned pro několik týmů. Mimochodem hokej mám rád a právě New York Rangers je můj oblíbený tým! Jágr stále kouzlí na ledě, přestože už je řekněme zlatého věku, je to skoro neuvěřitelné!

Když jsem byl ještě mladý (a štíhlý a ne tolik líný), miloval jsem astronomii. Mé oči velmi často sledovaly večerní a noční oblohu. Nicméně problémem bylo to, že „astronomické nebe“ je poněkud nudné (hvězdy se pohybují pomalu, žádné asteroidy, žádné lodě typu Ha’tak – jsem fanda Hvězdné brány: SG-1). Takže jak šel čas, postupně jsem začal miloval mraky (a počasí obecně), které jsou mnohem živější. Toto je můj „meteorologický příběh“, který je možno nazvat „Jak sojka na mráčky nasedla“. Co vedlo Tebe, že jsi se rozhodl stát se mistrem meteorologem?

Ironicky, když jsem byl velice mladý, měl jsem strach z bouřek. Pokaždé, když jsem uslyšel hlasitý řev hromu po blesku (obzvláště, když se to událo v nočním čase), neskutečně jsem se bál! Nicméně když mi bylo asi 7 let, New York City čelilo ohromné vánici, která přinesla přes dvě stopy (tj. přes 60 cm) sněhu. Sněhová pokrývka byla díky větru tak mohutná, že sahala výše než okna na úrovni prvního patra mého domu (takže byla asi 120 cm vysoká!). Tato bouře mě oslovila, od té doby jsem se začal obecně zajímat o dění v troposféře a bádal jsem po tom, proč a jak vznikají různé typy počasí. Podobně jako ty jsem začal číst knihy věnující se meteorologii a k tomu jsem přidal každodenní sledování našeho The Weather Channel. Jak roky ubíhaly, má znalost a láska k počasí pouze a jen sílily. A ano, mým oblíbeným projevem počasí je sníh. Z každé sněhové bouře jsem vyloženě nadšen, mimo jiné proto, že je to velká výzva pro sesmolení předpovědi počasí, neb existuje tolik různých dynamik a vlivů, které utvářejí jeden celek!

Nepletu-li se, pracuješ pro Národní meteorologickou službu (NWS). Je to státní organizace. Tvá země (Spojené státy, ne New York) je dosti velká (cca 118krát větší než Česko), tudíž není překvapením, že je u Vás nespočet komerčních (nezávislých) počasových společností. Pravděpodobně nejznámější je The Weather Channel. Když jsem debatoval s naším kolegou panem Bradem Nelsonem (profesionální soukromý meteorolog a lovec bouří), mimo jiné mi pověděl, že sloužit pro Národní meteorologickou službu je něco jako business třída v letadle. Je to pravda, Anthony? Pokud by se Ti naskytla možnost výběru mezi NWS a extrémně bohatou nestátní počasovou korporací, jaká by byla Tvá volba? A proč?

Pleteš se, nepracuji pro Národní meteorologickou službu, ačkoli se přiznám, že je mým snem pro ni jednou makat! Jako řeknu ti to asi takhle, NWS je „smetanou sklizně“, jak se tu mezi námi traduje, v překladu to znamená, že tam pracují ti nejlepší z nejlepších. Čili pokud bych si měl vybrat mezi Národní meteorologickou službou a někým jiným, určitě bych zvolil NWS. Říkám to proto, že Národní meteorologická služba slouží veřejnosti, je to oficiální zdroj pro předpovídání počasí a vydávání varování. Chtěl bych se zapojit do rozhodování o obsahu jí vydaných prognóz. Dále mám rád výzvy, například to, když je třeba se rychle rozhodnout v důsledku nepředvídatelných povětrnostních situací nebo kvapných změn v bouřlivém počasí.

Peníze, peníze, peníze… Je pravdou, že specializovaní státní meteorologové mohou vydělat až přibližně 8 300 babek (tj. zhruba 200 000 korun českých) měsíčně? Pakliže to není tajemstvím, jaký je plus mínus Tvůj měsíční plat? Přeci jenom, slyšel jsem, že bydlení v New York City není nejlevnější.

Jo, to je stoprocentní pravda, bydlení v New York City je neskutečně drahé. Životní náklady jsou vysoké, stejně jako daně, což je ostatně místo, kde končí většina našich peněz! Hele, řekněme, že můj měsíční příjem je plně dostatečný na to, abych si mohl užívat pohodlného bydlení, i když rozhodně by nebylo špatné zarobit více!

Teď (na chvilku) pojďme mluvit čistě o počasí. Tvoje město se nachází na 40. severní rovnoběžce, jinými slovy hrubým odhadem 1 000 km (621 mil) „pod“ Prahou, českou metropolí. Ale zatímco Praha, kde pozorování počasí začalo v roce 1775, nikdy nenaměřila méně než -27,6 °C (-17,7 °F, 1. března 1785), New York City, konkrétně stanice v Central Parku, 9. února 1934 zaznamenalo -26,1 °C (-15 °F). Takže absolutní minima jsou v podstatě identická, navzdory rozdílné zeměpisné šíři. Ale New York City má mnohem více stanic, je tím pádem řečených -26,1 °C (-15 °F) opravdovým absolutním minimem?

Pokračování příště.

Několikero fotek zachycujících NYC naleznete zde.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...