ROZHOVOR: ŽIVOT NA SIBIŘSKÉM VENKOVĚ (3/4)

7.9.2017 8:22 | Autor: Kamil Sojka

Doplňující otázky:

Máte doma lednici, mikrovlnou troubu, vanu, zkrátka součásti běžného života v raném 21. století? Pokud ne, jak s tímto „handicapem“ bojujete?

U nás doma, stejně jako u všech lidí tady, máme ledničku. Rovněž byste u nás našli mikrovlnou troubu, pračku (ačkoli pravda, že ne automatickou, to byste už chtěli moc), televizi, počítač, satelit pro příjem televizního vysílání – no zkrátka máme vše. Klasickou koupelnu s normální vanou byste tu nenašli, myjeme se v sauně. Nicméně ti, kteří žijí řekněme v luxusnějších domech, disponují běžnými (luxusními) koupelnami. Čili vůbec nám nepřijde, že bychom žili ve středověku! 🙂

V českých domácnostech je přítomnost počítače (počítačů) a připojení k (vysokorychlostnímu) internetu zcela běžným jevem. Jak je tomu u Vás ve Verchojansku?

Možná Vás to překvapí, možná ne, ale taktéž ve verchojanských domácnostech je počítač tak trochu standardem. Myslím, že ho tady mají všichni, samozřejmě s výjimkou velmi starých lidí. V dnešní době již počítače nejsou žádným luxusem, ani tady na odlehlém severu Sachy, i my je potřebujeme k práci, komunikaci s ostatními, studiu a tak dále. Co se vysokorychlostního internetu týče, tak na ten už tady můžete zapomenout, nejhorší je to večer a v noci, kdy se k internetu připojuje skoro každý. Někteří mají satelitní připojení k internetu, mohu-li být upřímná – jeho rychlost je vyšší!

Rychlost verchojanského internetu je plus mínus jaká?

Obvyklé tempo internetu ve Verchojansku se pohybuje okolo 40 až 50 Mb/s, avšak ve večerních a nočních hodinách z již řečeného důvodu klesá na 10 až 15 Mb/s. S mobilním internetem byste si zde ani neškrtli, protože je tak pomalý, že nenačtete takřka žádnou webovou stránku. Ale například pro provoz aplikace WhatsApp je dostačující.

Už v 17 letech jste odešla z domova. Mohu se zeptat, jak v Rusku vypadá školní docházka? V Česku asi následovně: základní škola 10 let (od 6 do 15 let), střední škola 4 roky (od 15 do 19 let) a vysoká škola 4 roky a více.

V ruských základných školách se studuje 11 let, do 1. třídy se zpravidla nastupuje ve věku 6,5 let. No když jsem ještě chodila do školy, ze 3. třídy jsem, spolu se všemi svými spolužáky, rázem postoupila do 5. třídy (experiment). Studium na středních školách probíhá 3 až 4 roky, na těch vyšších potom 5 až 6 let. Všechno samo sebou závisí na konkrétní profesi, kupříkladu lékaři musí na vyšších školách strávit i 8 let. Dále se vše odvíjí od formy studia (denní, dálkové a podobně).

Je pravda, že se v Rusku chodí do školy také v sobotu?

Počínaje 1. a konče 4. třídou děti chodí do školy jako jinde, to znamená od pondělí do pátku, nicméně od 5. třídy do školních lavic usedají od pondělí do soboty. Možná to jinde mají trochu jinak, ale většinou je tomu takto. Takže ano, v Rusku mládež chodí do školy i v sobotu.

Před několika lety jsem četl, že více než 40 % Rusů slaví Vánoce ve „světovém termínu“ (tj. 24. a 25. prosince). Je toto pravda, nebo ne? Kdy slavíte Vánoce Vy – klasicky v lednu, nebo taktéž v prosinci? A jak ve Verchojansku vypadá běžná vánoční večeře?

Ovšemže jsou lidé, kteří Vánoce slaví v obou termínech, čili v prosinci i lednu. Ale například u mě je to tak, že v mém blízkém okolí, jinak řečeno mezi jedinci, kteří mě obklopují, žádní takovíto lidé, kteří by Vánoce slavili také v prosinci, nejsou. Nejen v naší rodině se Vánoce odjakživa slaví v lednu, konkrétně v noci ze 6. na 7. ledna. Jelikož jsme čistokrevní Rusové, na našich svátečních talířích jsou k vidění typické ruské vánoční pokrmy: vařené brambory, pečené maso, ryby, salát zvaný селедка под шубой, olivy, ovoce a tak dále. Vánoční stůl se zpravidla neliší od toho novoročního. 🙂 Ještě bych chtěla podotknout, že stolování místního obyvatelstva – Jakuťanů – se od toho klasického národního malinko liší.

Polární den = polární noc. Není ten přibližně měsíc bez špetky denního světla depresivní?

Nepřítomnost denního světla nám deprese nezpůsobuje, jsme na to zvyklí. Slunce nám ale potom chybět začne, když už je dlouho pryč. Jakmile polární noc pozvolna končí a ono zase pomalu začne vycházet nad obzor, jsme rázem všichni šťastní, nikoho tato událost nenechá bez povšimnutí, každý si toho všimne a jásá: „Konečně vyšlo slunce!“

Ceny potravin jsou u Vás ve Verchojansku poměrně vysoké, kolik příkladem stojí: 1 kg brambor, 1 kg rýže, velký bochník chleba, máslo, 1 l mléka, 1 kg jablek, vajíčka, toaletní papír, zubní pasta…

Ceny jsou skutečně velmi vysoké, to je bohužel pravda. 🙁

Tady máte několik příkladů:

Pokračování příště.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...