Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
SEVEROAMERICKÁ POUŤ (DOSTI) TEPLÉHO VZDUCHU
12.6.2018 10:10 | Autor: Kamil Sojka
Žití v sousedství severního polárního kruhu zajišťuje, ale zároveň nezajišťuje totální ochranu od ataků ze strany mas teplého až horkého vzduchu. V tomto aspektu je rozhodujícím faktorem zeměpisná délka, jinak řečeno tvar pevniny, na níž se dané místo nachází. Kupříkladu na severu Islandu, přesněji na ostrůvku Grímsey (něco málo přes 5 km², tj. plus minus 1 % Prahy) je získání azylu před parnem jasnou záležitostí – namátkově ve dnech 11. 6. 2008 až 11. 6. 2018 se zde teploty pohybovaly v průměru okolo 4 °C s celkovým rozptylem od -10,5 do 19,6 °C. Avšak o nějaký ten poledník západněji tomu tak úplně není.
Všichni víme proč (obrovský kus země = téměř bezlimitní tekutost vzdušných mas), takže pojďme rovnou k věci:
Nad Beaufortovým mořem, jež omývá Aljašku a kanadské provincie Yukon a Severozápadní teritoria, se na konci minulého týdne usadila tlaková níže. Docela hluboká, tlak měla srážet pod 985 hPa. Hned pod ní se zdržovalo a tím pádem na ni navazovalo další cyklonální pole sestávající ze dvou oblastí nízkého tlaku. Pole jejich působnosti začínalo kdesi na pomezí Yukonu a Severozápadních teritorií a končilo až u utahského Solného jezera. Proto až k nevadsko-oregonské hranici pronikl vzduch mající kořeny v Arktidě. Dá se říci, že zbytku Severní Ameriky vládla tlaková výše, resp. několikero tlakových výší. Jejich postavení bylo takového rázu, že vzduch z Mexika a spol. přes Texas, Nebrasku a kdoví co ještě dotáhly až za hranice severního polárního kruhu – viz. teplotní mapa (její docela ostrý vzhled, hlavně na severu, je samozřejmě dán limitovaným počtem stanic a softwarem, který na základě jejich dat generuje barvy, to jest mapu samotnou).
Nahoře v Manitobě, u obecně dosti ztuhlých vod Hudsonova zálivu, leží městečko Churchill. Pravda, k severnímu polárnímu kruhu to má docela daleko (asi jako norské Oslo), přesto stojí za zmínku, že sem neděle 10. 6. 2018 přinesla až 29,8 °C a pondělí již v 7:00 zprostředkovalo 19,7 °C. Tyto hodnoty sem statisticky nepatří, nedělních 30 °C s přehledem spálilo 24,8 °C naměřených v r. 1988 a v zásadě zase nechybělo až tolik mnoho k ataku stávajícího totálního maxima pro měsíc červen, jímž je 32,2 °C. Datuje se na pátek 29. 6. 1984. Zima 2017/2018 se mimochodem představila průměrnými -25 °C, nejnižšími -42,0 °C a nejvyššími -4,7 °C. Čili stoprocentní ledovost.
Na stanici u jezera Ennadai (jižní Nunavut, 61,1° s. š.) bylo před pondělkem naměřeno až 25,3 °C, pročež zesnulo jak stříbrných 19,4 °C zaznamenaných v rocích 1955 a 1966, tak téže zlatých 23,0 °C registrovaných v sezóně 1995.
Poněkud osamocená, meteorologii však plně věrná automatická stanice nalézající se na jihovýchodě Severozápadních teritorií (63,3° s. š.) v neděli čelila až 24,5 °C, o osudu 24,1 °C prožitých v polovině 90. let 20. století (1995) tudíž bylo rozhodnuto.
Být zdejší teploměrná síť hustší, bezesporu by výčet nedělních (i „přilehlých“) nejvyšších denních teplot a v tomto případě i nových teplotních rekordů byl o poznání bohatším a tedy zajímavějším. Každopádně „počasová pružnost“ Severní Ameriky o sobě dala znovu vědět.
How to Elevate Board Management Decision Making
In order to make good decisions in a boardroom, you...
How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One
Online board meetings are a useful solution for the non-profit...
The Benefits of a Virtual Data Room Review
It is essential to conduct an evaluation of your virtual...
Digital Data Room Privacy and Security
Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...
The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...
How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...
How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...