SPĚŠNÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA BRATISLAVSKOU SPRŠKOU

8.6.2018 8:30 | Autor: Dagmar Honsová

Na jižní frontě neklid, dalo by se říci – ve spodní půli Německa, na severu Švýcarska, v Rakousku, na západě Slovenska a v Maďarsku. Tam všude se ve středu odpoledne i později dařilo oblakům nejvyšší jakosti, to jest kumulonimbům, takže bouřkám. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku to tentokrát s bouřkovou aktivitou aktivně nevypadalo, ačkoli něco málo se událo. Viz. Strážnice, kam kupovitá mračna donesla celkem 37 mm srážek (srážkami nabytější místo bychom už v Česku nenašli).

Co se blesků týče, v celém Československu jich bylo detekováno okolo 10 130, z toho drtivá většina (96 %) u našich sousedů. Přičteme-li ještě východní Francii, Balkánský poloostrov a západní a střední Středomoří, lze hovořit o několika stovkách tisíc elektrických výbojů (zbytek starého kontinentu byl zcela neelektrizujícím).

Nicméně vrátíme-li se zpět do Československa, zjistíme, že nejvíce práce měly radary mající na starosti dění v západoslovenském vzdušném prostoru. Ten v pozdní fázi středečního odpoledního času hostil poměrně vydatné srážkové pásmo, přičemž z odrazů bylo možné vyčíst, že něco zajímavějšího se děje v metropolitní Bratislavě, nad kterou visel „načervenalý pruh“.

Stav ke 20. hodině:

Bratislava-Devín – 35 mm

Bratislava-letiště – 40 mm

Bratislava-Čunovo – 49 mm

Bratislava-Koliba – 53 mm

Zaměříme-li se na Bratislavu-Kolibu v měsíci červnu, nabudeme znalosti o tom, že takto štědrý čtyřiadvacetihodinový srážkový úhrn už nějakou tu sobotu neevidovala. Pravdou je, že Bratislava-Koliba měla tu čest se srážkově nejčinnějším červnovým dnem za uplynulých 7 let. Konkrétně řečeno od čtvrtka 30. června 2011, v němž tento sektor slovenského hlavního města, shodou počasových náhod taktéž v pozdně-odpoledních a podvečerních hodinách, obdržel v součtu 55 mm srážek.

Lehce úsměvné je to, že srážkoměr mající pracoviště v obci Plavecký Peter v rozebíraném období ubytoval dohromady 66 mm srážek, pročež se Plavecký Peter stal opravdovým plavcem, neboť takto bohatý srážkový přírůstek nikde jinde na Slovensku hlášen nebyl. Inu dobrá, toto pravda není, 66 mm srážek se sice uskutečnilo, akorát ne v Plaveckém Peteru, nýbrž v Jakubově. Každopádně zapomeneme-li na bratislavskou Kolibu, tak šlo o jedinou stanici informující o alespoň 50 mm srážek.

Závěrem pohled na nejradikálnější úhrny (05.06.2018 20:00 – 06.06.2018 20:00):

66 mm, Jakubov

53 mm, Bratislava-Koliba

49 mm, Bratislava-Čunovo

41 mm, Plavecký Peter

40 mm, Bratislava-letiště

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Creating Virtual Devices For Your Business

Creating virtual systems to your business is a superb...

Electronic Data Area Providers UNITED STATES

Typically, electronic data bedroom providers usa are used throughout...

Precisely what is Business Application?

Business software encompasses a wide selection of applications that...


Taking care of Cryptocurrency and Business

Cryptocurrency is getting even more attention...

Gorilla – Controlling Questionnaires and Web Tests

Questionnaires and web trials are a fast and cost...


Precisely what is The Data Space For Choristers?

Choristers certainly are a group of people who choose...

Dentistas en Madrid

Las mayores facilidades para pago así que usted tu...

The way to select the Right Info Room Technology Provider

Data room technology is a useful...