SYDNEY: NEOBVYKLE TEPLÝ ÚNOR, VE ČTVRTEK AŽ 42 °C

26.2.2016 7:58 | Autor: Jan Horák

Sydneyský olympijský park provázely v období od pondělí 1. února do čtvrtka 25. února 2016 teploty pohybující se v průměru okolo 24 °C s tím, že ze všech možných 25 dnů jich celkem 22 nabídlo v maximu 26 °C a více. V předešlém roce bylo ve shodném časovém úseku pozorováno dohromady 17 dnů s nejvyšší denní teplotou alespoň 26 °C a průměrná hodnota činila 23 °C. Na území sydneyského mezinárodního letiště se v periodě od 1. 2. 2016 do 25. 2. 2016 vyskytlo 21 dnů, které vyhnaly rtuť teploměru k 26 °C a výše. Prakticky stejně tomu bylo také v jiných částech největšího australského města – jedná se o neobvykle dlouhou šňůru stabilně teplého počasí s denními maximy přesahujícími 26 °C. Poslední nejdelší etapa permanentně letního až tropické počasí (Tmax > 26 °C) se datuje na březen 2014, kdy trvala 19 dnů. Letošní únorová teplá vlna je delší, ve čtvrtek už šlo o 21. den v řadě a i v nejbližších dnech očekává Sydney maxima nad hranicí 26,0 °C.

Příčinou je mimo jiné to, že jižně orientované větry vanoucí z oceánu jsou teplejší než obvykle. Dalším faktorem je převaha vyššího tlaku vzduchu, který anuluje možnost východního cyklonálního proudění. S ním souvisí deště a nižší teploty – od začátku aktuální teplé vlny napršelo v Sydney pouze 9 mm srážek.

Předposlední den tohoto pracovního týdne byl v Sydney zároveň nejteplejším dnem celého měsíce, na některých místech totiž teplota vzduchu atakovala 40,0 °C. Nejrozpálenější částí Sydney bylo předměstí Penrith, zde naměřili až 41,7 °C (překonáno 38,1 °C z roku 1998). Sydneyský olympijský park se rozpálil až na 40,3 °C (pokořeno 35,8 °C z letopočtu 1998) a letištní teploměr ukázal 37,8 °C. Menší vedro bylo například v okolí sydneyské Opery (Observatory Hill) – nanejvýš 32,8 °C (v sezóně 1876 si tu 25. únor připsal až 36,1 °C). Naopak takové předměstí Bankstown se dostalo až na 40,7 °C (zastíněno 35,3 °C z ročníku 1998).

„Supertropický“ čtvrteční den se mimo jiné uskutečnil v metropolitní Canbeřře, po obědě se tady teplota vzduchu vyšplhala až na 38,0 °C (1. února 1968 bylo v Canbeřře až 42,2 °C). Díky tomu bylo australské hlavní město žhavější než tropický sever, například v Darwinu se čtvrteční popolední teploty zastavily na 33,1 °C (loňský 25. únor donesl do Canberry nanejvýš 22,7 °C, v Darwinu bylo o poznání tepleji, a to až 31,3 °C). Sever Austrálie nicméně taktéž doprovází nezvykle teplý únor, v tomto případě je důvodem zejména větší sucho – v době, kdy obvykle vrcholí období dešťů. Teplotní rekordy však australský sever nepřinášel, pravdou ale, že v tomto koutě světa bývá nejtepleji v listopadu a prosinci, tj. před startem častých dešťů.

Jak je tedy zřejmé, rozladěnost počasí nevynechává ani nejmenší kontinent planety.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Board Management Software Review

Board management software is also called board portals and is...

How to Maximize the Value of Your Board Meetings

Board meetings are among the most valuable things your board...

The Benefits of a Data Safety Warranty

Data breaches affect businesses every second, and could cost $265...


Virtual Data Room Providers USA

Virtual Data https://dataroomusa.com/intralinks-vs-caplinked-a-virtual-data-room-comparison/ Room providers in the USA...

What Is a Virtual Data Room For M&A Transactions?

M&A transactions require sharing large amounts of information with a...

What to Look For in the Best Online Antivirus

avastfreeantivirusdownload.com/what-is-avast-antitrack-premium-key The best online antivirus defends your laptop...


Advance Your Career With a Business Computing Degree

getboardroom.net/best-business-desktop-pc Business Computing is a degree designed to...

Choosing Your Data Room Software

When a business is looking for a secure place to...

Best Data Room Rating

When you purchase a data room, you want to make...