VIDEO: TITANIK, VÝBUCH SOPKY NA KOSTARICE A POČASÍ

23.4.2012 11:13 | Autor: redakce

Opět jsme dostali dva zajímavé dotazy ohledně dvou katastrof. Nejprve jeden historický. Právě před sto lety ztroskotal Titanik, a několik našich diváků se ptá, jakou roli při tom hrálo počasí. 

Počasí mělo na té katastrofě samozřejmě svůj podíl, zejména tím, že byla mlha. Na této otázce je ale nejzajímavější, že se dá dokonce říci, že zde sehrálo svou roli i klima. V dubnu se totiž v dané oblasti vyskytují ledové kry každoročně. Kry se odlamují při tání na okraji arktického ledu a velké kusy ledu se odtrhávají i na pobřeží jižního Grónska. A právě pro svou pravidelnost je to vlastně jev klimatický. A ještě zajímavější je, že na příklad i tak významný německý meteorolog jako byl Dove, se počátkem 19. století domníval, že tyto ledové kry, které pochopitelně ochlazují vody Atlantiku, způsobují v Evropě následné ochlazení. To se pak dostavuje květnu jako ledoví muži. Faktem ovšem je, že když se to později energeticky spočítalo, tak to zdaleka nevychází! 

Další otázka se pak týká výbuchu sopky v Kostarice. Může ten ovlivnit počasí? 

U nás určitě ne a ani v dané oblasti asi příliš ne. Ale největší výbuchy sopek ovlivnily nejen krátkodobě počasí, ale alespoň střednědobě i klima.

Před asi 73 500 lety vybuchla na indonéském ostrově Sumatra sopka Toba. Tehdy žilo na celém světě odhadem jen asi 100 000 lidí a tento třetí největší sopečný výbuch v historii planety způsobil celoplanetární klimatickou katastrofu. Erupce trvaly několik týdnů, sopečný oblak dosahoval výšky 40-50 kma vyvržený popel zůstal ve vzduchu asi deset let. Sluneční svit značně pohasl a ochladilo se tak, že podle odhadů přežilo v Asii jen asi tisíc lidí v malých odloučených skupinách.

Osmý největší výbuch byl opět v Indonésii v roce 1883, to vybuchla známá Krakatoa. Zde dosahoval sopečný oblak do výšky36 km, výbuch byl slyšet až v Austrálii a sopečný popílek spadl i v New Yorku. Potom následovalo několik teplotně podnormálních měsíců téměř na celé zeměkouli.

A pro pořádek – dva nejsilnější známé výbuchy byly v Severní Americe. Před 640 000 lety v Yelowstonské oblasti a prvenství má sopkaLa Garitav Coloradu před téměř 28mi miliony let. Při tomto výbuchu vznikl kráter o průměru3 600 kma od té doby je v té oblasti klid!

ROZHOVOR S METEOROLOGEM Dr. VLADIMÍREM VONDRÁČKEM

Sdílejte článek: FacebookTwitter

Choosing Document Sharing Software

board meeting can be tracked and stored In...

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...


Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...

How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...


Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...

Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...