TRANSGALAKTICKÁ NÁVŠTĚVA ČI JEN RAKETA?

26.6.2015 8:41 | Autor: Jan Horák

Slunce, nejvýraznější a nejdůležitější osobnost našeho solárního systému, bylo v posledních dnech aktivnější, neboť se na jeho nestálém povrchu odehrálo několik explozí známých jako erupce. Svým způsobem je to to samé jako erupce sopečná – v obou případech vlastně dochází k výbuchu, který je díky svým tepelným vlastnostem zničující pro okolí. Země prozatím žádné katastrofální dávce energie ze Slunce čelit nemusela, takže satelity snímající oblačnost dále pracují a v atmosféře bývají k vidění neškodné, avšak velice půvabné vizuální efekty.

Řeč je o polárních září, které znají zejména Seveřané. V úvodu posledního českého školního týdne se z akcí a reakcí mezi zemskou atmosférou a Sluncem mohli těžit Kanaďané i sousední Američané. Konkrétně jde pohraniční oblast kanadské provincie Ontario a amerických států Minnesota, Wisconsin a Michigan, jinak řečeno o okolí Hořejšího jezera.

Noc z pondělí 22. června na úterý 23. června byla v této části světa chudá na oblačnost, například šestitisícové severominessotské město International Falls hlásilo jasno a teploty okolo 14 až 6°C (letištní stanice). Stejné podmínky provázely také kanadské město Fort Frances (přes 7 000 obyvatel), kde pohled na hvězdami posetou oblohu obohatila polární záře.

Nicméně samotná polární záře v tomto případě tím hlavním nebyla. Ke světelné přehlídce se totiž přidalo ještě něco, co je obecně označováno jako neidentifikovatelný létající objekt čili UFO. Zdejší manželé Kangasovi měli při ruce snímač obrazu, a tak se jim podařilo tuto skutečnost zaznamenat.

Stejná věc byla na obloze pozorovatelná také o více než 1 600 km dále směrem na jihovýchod v americkém státě Georgie, kde ji spatřil pan Jones. Jak sám uvedl, zpočátku si myslel, že se jedná jen o letadlo letící směrem na severozápad / k severu, poté si ale všiml, že je celý objekt trochu rozmazaný – zahalený v mlze. Dle oficiálního vyjádření Evropské kosmické agentury (ESA) šlo o výsledek spalovacího motoru v procesu vypouštění družice Sentinel-2A (z Francouzské Guyany). Nebo ne?

V Lawrenceville, ve kterém pobývá pan Jones, bylo v tmavé části dne mezi pondělím a úterkem stejně jako na zmíněném severu jasno. Jen teploty byly pro snímání oblohy o dost příjemnější, neboť se pohybovaly v rozmezí od 27 do 24°C (letištní stanice). Citovaní manželé Kangasovi se ve svém rodném Fort Frances museli v tento časový úsek spokojit s 15 až 6°C, což je o nějakých 15°C méně než v Lawrenceville. Pravdou ale, že Kanaďané by měli být otrkanější než lidé ze subtropické Georgie.

Na závěr stručný souhrn kalendářního léta 2014 v obou městech:
Fort Frances: Teplotní průměr 17°C, minimum 2°C (8. červen) a maximum 31°C (21. červenec).
Lawrenceville: Teplotní průměr 26°C, minimum 12°C (30. červenec) a maximum 35°C (29. srpen).

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

How to Choose a Data Room With Data Room Access Control

Data room access control allows the monitoring of entry and...

Benefits of Software Management and Board Meeting Software

Online board portals, as opposed to traditional paper meetings, offer...

Four Ways to Restrict Access to Electronic Documents

If your business handles sensitive information about customers and employees...


How to Make Virtual Meetings More Productive

find out here mooneytwinsnetwork.com/practical-virtual-boardroom-software-guide/ Virtual Meeting is a...

Using Virtual Data Rooms for Transactions and Deals

In the M&A due diligence process, information sharing is carried...

Why Startups Use Digify to Organize Due Diligence

A data room is a repository https://www.myvdronline.com/acquisition-best-practices for...


Important Features of Business Software

Business software is an application which helps businesses automatize their...

Fighting Dirty Money With Enhanced Due Diligence

Every year around $2tn in illicit cash flows through the...

What Are Virtual Data Room Services?

A virtual data room is a software product that offers...