Meteopress – předpověď počasí – aktuální počasí
ÚTERNÍ MRÁZ V OMSKU POKOŘIL 15. 11. 1907
16.11.2016 9:43 | Autor: Jan Horák

Ještě před menším nástupem teplejšího počasí, které se zatím jeví být pouze vsuvkovou záležitostí, jsme se na startu 15. listopadu opět dočkali silněji záporných teplot – nejvíce asi na Šumavě, kde excelovala mrazy milující Jizerní slať, která, jak poinformovala paní Michaela Valachová z ČHMÚ, vychladla až na -20 °C, čímž tu byl pokořen 15. listopad 1992 a jeho -17,9 °C. Takový Churáňov byl s -8,8 °C o poznání teplejší. V nížinách se samozřejmě minima v rozmezí od -10 do -20 °C moc neangažovala. Tak jako tak, současný stav Evropy míří k vydařenější zimě. Alespoň prozatím.
Nemálo koutů Ruska by o úterní jitro i těch šumavských -20 °C považovala za „teplo“, příkladem může být třeba Norilsk a jeho -34,2 °C. Velmi chladno však bylo také v podhůří Verchojanského pohoří, kde v nadmořské výšce kolem 640 m n. m. rtuť teploměru poklesla až na -44,6 °C. Avšak krutopřísnější vstup do druhého dne tohoto pracovního týdne se uskutečnil i v nížinách.
A tím se dostáváme k avizovanému Omsku, jenž je populačně srovnatelný s naší Prahou. Zatímco ale hlavní město České republiky nabídlo nejnižší denní teploty okolo „mírných“ -6 °C, tak metropole Omské oblasti zažila intenzivnější mráz než před bezmála 110 lety.
Ve čtvrtek 14. listopadu 1907 byl Omsk terčem sibiřského polibku, který ho zchladil na -29,7 °C. Tato hodnota v následujících 108 letech překonána nebyla, až do roku 2015 tím pádem bylo možné říci, že nejledovější 14. listopad se v Omsku zjevil v r. 1907. A protože teplotní křivka pondělí 14. listopadu 2016 nešla pod -24,4 °C, lze to tvrdit i nadále.
V pátek 15. listopadu 1907 se Sibiř s Omskem líbila již o něco méně vášnivě, přesto však bylo výsledkem vzájemného souznění -28,6 °C. O 109 let později (tj. letos) se situace opakovala – tentokrát díky velmi rozsáhlému anticyklonálnímu systému vládnoucímu takřka celému Rusku. Do Omsku se díky němu dostal všechno jen ne teplý vzduch mající původ až u moře Laptěvů. Ten způsobil, že teplota vzduchu v Omsku v úterý ráno spadla až k -28,9 °C.
Zdá se tedy, že zdejší meteorologové mohli na oslavu zrození nejchladnějšího 15. listopadu všech dob (1900 – 2016) vypouštět meteorologické balóny. Popravdě nemohli.
V neděli 15. listopadu 1953 totiž omský teploměr registroval až -29,3 °C, což je ještě drsnější než letošních -28,9 °C. Nicméně, záznam z r. 1907 překonán byl, tak proč si trochu nepohrát s čísly?
Listopad 2016 je v Omsku momentálně poněkud nenormální, v jeho první polovině se totiž teploty pohybovaly v průměru okolo -11 °C s tím, že neděle 13. listopadu přinesla v průměru -24 °C. Dlouhodobým teplotním průměrem 11. měsíce je přitom -7 °C, ve smyslu 13. listopadu -6 °C.
Kamil SOJKA
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

How to Elevate Board Management Decision Making
In order to make good decisions in a boardroom, you...

How to Make an Online Board Meeting As Effective As a Face to Face One
Online board meetings are a useful solution for the non-profit...

The Benefits of a Virtual Data Room Review
It is essential to conduct an evaluation of your virtual...

Digital Data Room Privacy and Security
Data rooms are a must-have tool for modern business practices,...

The Best Podcast For Stock Market Beginners
Whether you're new to investing, or simply looking to learn...

How to Protect Confidential Documents for Boards
In the course of performing their fiduciary obligations as directors...

How to Conduct a Successful Business Meeting
A business gathering allows coworkers to work together on important...